E premte, 14 Janar, 2022
No menu items!
spot_img

Është zbuluar se si të ngasësh me autopilot një veturë Tesla

Duhet lexuar

spot_img

Pas aksidentit fatal me makinën e Tesla-s, që supozohet se askush nuk ishte pas timonit, ka gjithnjë e më shumë njerëz që dyshojnë në aspektin e sigurisë së autopilotit të integruar.

Pasi policia e Teksasit sugjeroi mundësinë që makina të drejtohej nga një autopilot pa shofer në vendin e shoferit, vetë Elon Musk reagoi.

Ai e hodhi poshtë një mundësi të tillë, duke thënë në profilin e tij në Twitter se makina nuk ishte e pajisur me një sistem të plotë drejtues autonom, dhe se të dhënat nga automjeti thanë që autopiloti nuk ishte aktivizuar.

Raportet e Konsumatorit Amerikan megjithatë kanë vendosur të hetojnë nëse është e mundur të anashkalohen kushtet e sigurisë dhe të arrihet aktiviteti automatik pa shoferin që të jetë në vendin e tij me duart e tij në timon. Testi u bë në Tesla’s Model Y, natyrisht në një pistë të sigurt.

Shoferi u ul në sediljen në të cilën rripi ishte lidhur dhe më pas aktivizoi autopilotin.

Ai vendosi shpejtësinë e caktuar në 0 km / orë dhe pasi ndaloi automjetin dhe vendosi diçka në timon, si një simulim i dorës së majtë të shoferit, ai kaloi në vendin e pasagjerit.

Jake Fisher nga Consumer Reports tha se në vendin e provës prej rreth 800 metrash, makina kurrë nuk njohu abuzimin e sistemit, domethënë që askush nuk ishte në vendin e shoferit.

Thjesht do të theksojmë se nuk po e provoni këtë në një makinë Tesla ose në ndonjë sistem tjetër të pajisur drejtues autonom.

spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

Përleshje mes kosovarëve në Zvicër, plagosen burrë e grua

Një burrë dhe një grua kanë mbetur të plagosur në një konflikt mes disa kosovarëve, që ka ndodhur sot rreth...

Më shumë artikuj si kjo