E shtunë, 25 Mars, 2023
No menu items!
spot_img

Elon Musk zbulon se sa Bitcoin posedon Tesla

Duhet lexuar

spot_img

Kompania e tij hapësinore SpaceX gjithashtu ka blerë Bitcoin. 

Në përgjigje të një vlerësimi nga investitori i Tesla, Dave Lee për sasinë e Bitcoin nga Telsa, Elon Musk kohët e fundit zbuloi se kompania e tij zotëron më pak se 42,000 Bitcoin. Kjo është rreth 1.47 miliardë dollarë me vlerë deri më 30 qershor.

Sipas Bitcoin.com, Tesla bleu 1.5 miliardë dollarë Bitcoin në tremujorin e parë. Kompania ndaloi pranimin e kriptovalutave si mjet pagese në mars për shkak të shqetësimeve mjedisore për konsumin e lartë të energjisë.

Në konferencën “B Word” të mërkurën, Elon Musk njoftoi përsëri se Tesla do të ishte përsëri e hapur për Bitcoin. Prandaj, pagesat e Bitcoin do të pranohen sërish për sa kohë që ka dëshmi se të paktën 50 për qind e minierave mundësohet nga energjia e rinovueshme.

SpaceX po blen edhe Bitcoin

Sipas tij, kompania private hapësinore e Musk SpaceX thuhet se ka blerë Bitcoin – por ai po mban një profil të ulët për sa i përket sasisë dhe vlerës. Përveç Bitcoin, Musk është gjithashtu pronar i monedhave Ethereum dhe Dogecoin.

Kompania e vetme që zotëron më shumë Bitcoin se Tesla është prodhuesi shumëkombësh i softuerëve Microstrategy. Ai zotëron rreth 105,000Bitcoin. Kompania filloi të investojë rezerva në Bitcoin në gusht 2020.

spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

Përleshje mes kosovarëve në Zvicër, plagosen burrë e grua

Një burrë dhe një grua kanë mbetur të plagosur në një konflikt mes disa kosovarëve, që ka ndodhur sot rreth...

Më shumë artikuj si kjo