E enjte, 11 Gusht, 2022
No menu items!
spot_img

Ekipi i OBSH-së: “Ekstremisht e pamundur” që COVID-19 të ketë “rrjedhur” nga laboratori i Wuhanit

Duhet lexuar

spot_img

Ekipi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë që vizitoi Wuhanin për të hetuar origjinën e pandemisë së coronavirusit, ka hedhur poshtë një teori që virusi ka rrjedhur nga një laborator, ndërsa i jep një farë besimi fokusit të Kinës në mundësinë e transmetimit përmes ushqimit të ngrirë.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, në një konferencë të gjatë shtypi të martën, përfaqësuesit e misionit të përbashkët hetues të OBSH/Kinë dhanë një përmbledhje të gjetjeve nga dy javë në terren.

Ata thanë se puna e ekipit nuk e ndryshoi në mënyrë dramatike fotografinë që kishin para se të fillonin, por kishin shtuar detaje të rëndësishme.

Sipas The Guardian, ekipi nuk gjeti prova të qarkullimit të përhapur të virusit në Wuhan para dhjetorit 2019 dhe tha se ishte ende e paqartë se si hyri në tregun e prodhimeve të detit Huanan, ku virusi u zbulua fillimisht.

Por, shtuan ata, “e gjithë puna që është bërë në lidhje me virusin dhe duke u përpjekur për të identifikuar origjinën e tij vazhdon të dërgojë drejt një rezervuari natyror”.

Ekipi tha se ata kishin ekzaminuar katër hipoteza kryesore për futjen e virusit në popullatën njerëzore.

Ideja që virusi erdhi nga një incident i lidhur me laboratorin – një teori këmbëngulëse e popullarizuar edhe nga Donald Trump – ishte “jashtëzakonisht e vështirë” dhe “nuk është një hipotezë që sugjerojmë nënkupton studim të mëtejshëm”, tha Peter Ben Embarek, nga OBSH, specialist i sëmundjes së kafshëve dhe kryetar i ekipit hetimor.

I pyetur për detaje të mëtejshme, Embarek tha se ekipi shikoi argumentet pro dhe kundër hipotezës, dhe ndërsa “aksidentet ndodhin… nuk kishte pasur botim ose hulumtim të këtij virusi ose ndonjë afër këtij virusi, kudo në botë”.

Ai tha që ata intervistuan punonjës dhe ekzaminuan proceset e auditimit shëndetësor kur vizituan Institutin e Virologjisë Wuhan “dhe është shumë e vështirë që ndonjë gjë të mund të shpëtojë nga ai vend”.

Hipoteza e transmetimit të drejtpërdrejtë zoonotik nga një kafshë tek një njeri ishte e denjë për studime të mëtejshme hetimore, tha Embarek, por rruga më e mundshme ishte përmes një specie ndërmjetëse që ishte “potencialisht më afër njerëzve ku virusi mund të përshtatet dhe të qarkullojë dhe pastaj të kalojë në njerëz”.

Sidoqoftë, nuk ishte e mundur të identifikohej një specie e caktuar.

spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

Përleshje mes kosovarëve në Zvicër, plagosen burrë e grua

Një burrë dhe një grua kanë mbetur të plagosur në një konflikt mes disa kosovarëve, që ka ndodhur sot rreth...

Më shumë artikuj si kjo