E mërkurë, 21 Prill, 2021
No menu items!
spot_imgspot_img

Dy specie të reja të bufave qё klithin tashmë të rrezikuar, janё zbuluar në pyjet e Amazonёs

Duhet lexuar

spot_img

Pylli i Amazonës është plot me krijesa të panjohura për shkencën – dhe kjo është vetëm gjatё ditës. Pas errësimit, pylli shndёrrohёt nё një vend krejtёsisht tё ri, i gjallëruar me kafshë nate që kanë mbetur edhe më të pakapshme për shkencëtarët sesa homologët e tyre të turnit tё ditës. Në Zootaxa, studiuesit përshkruan dy lloje të reja të bufave që jetojnë në pyjet e Amazonës dhe Atlantikut, e qё të dyja specie janë tashmë të rrezikuara në mënyrë kritike.

“Bufat qё klithin konsiderohen si një grup i njohur krahasuar me disa lloje të tjera të organizmave në këto zona”, thotë John Bates, kurator i zogjve në Muzeun Field në Çikago dhe një nga autorët e studimit. “Por kur filloni t’i dëgjoni dhe t’i krahasoni në të gjithë gjeografinë, rezulton se ka gjëra që njerëzit nuk i kanё vlerësuar. Kjo është arsyeja pse këto specie të reja po cilёsohen”.

“As ornitologët profesionistë të cilët kanë punuar me bufё për tërë jetën e tyre nuk do të pajtoheshin për numrin aktual të specieve të gjetura në këtë grup, kështu që një studim si i yni është pritur për një kohë shumë të gjatë”, thotë Alex Aleixo, kreu i ekipit tё hulumtimit, përgjegjës për studimin dhe aktualisht kurator i zogjve në Muzeun Finlandez të Historisë Natyrore në Universitetin e Helsinkit, Finlandë.

Bufët e rrallë të zbuluar janë tё pёrafёrt me bufёt lindor që janë të zakonshëm në Shtetet e Bashkuara. “Ata janë bufë të vegjël të lezetshëm, dhjetё deri nё pesёmbёdhjetё centimetra të gjatë, me tufa pendësh në kokë”, thotë Bates. “Disa janë ngjyrë kafe, disa janë gri dhe disa janë në mes.”

Easter Screech Owl (https://www.zoomontana.org/animals/)

Bufët që studiuesit po kërkonin, jetonin në pemë, shpesh njëqind metra mbi shtresёn e pyllit. Kjo e bën të vështirë studimin e tyre. Por studiuesit kishin një armë të fshehtë: ulërimën emërore të bufёve.

“Për të nxjerrë zogjtë, ne përdorëm regjistrime kasetash me zёrin e tyre,” shpjegon Bates. “Ne do t’i regjistronim thirrjet e tyre dhe pastaj do t’i luanim përsëri. Bufët janë territorialë dhe kur dëgjuan regjistrimet, ata dolën për të mbrojtur territorin e tyre.”

Materiali është siguruar nga Field Museum (Sidnei M. Dantas, Jason D. Weckstein, John Bates, Joiciane N. Oliveira, Therese A. Catanach, Alexandre Aleixo.) spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

Karteli i Meksikës përdor “dronë shpërthyes” për të sulmuar policinë – detajet e sulmit të fundit

Dy oficerë policie u plagosën në shtetin perëndimor të Michoacán të martën kur pajisjet eksplozive u hodhën mbi ta...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -spot_img