E mërkurë, 21 Prill, 2021
No menu items!
spot_imgspot_img

Dy mënyra se si pandemia po shkakton probleme befasuese të dhëmbëve

Duhet lexuar

spot_img

Pandemia ka prekur çdo aspekt të jetës sonë, kështu që qëndron e arsyeshme që po ndikon edhe në shëndetin tonë të dhëmbëve.

“Jo vetëm që më shumë pacientë ankohen për dhimbje nofullash, ndjeshmëri të dhëmbëve dhe migrenë, por po shoh tre deri në katër fraktura të dhëmbëve çdo ditë”, thotë protodontistja, Tammy Chen.

Një protodontist në Beverly Hills, raporton një rritje prej 120 përqind të vizitave për të rregulluar dhëmbët e çarë gjatë një periudhe 10-javore në 2020, krahasuar me të njëjtët muaj në 2019.

Pse këto shqetësime po bëhen gjithnjë e më të zakonshme? “COVID-19 po maksimizon stresin”, thotë dentisti holistik Nammy Patel. “Sëmundja e mishit të dhëmbëve dhe thyerja e dhëmbëve mund të jenë pasojë e stresit. Njerëzit shpesh nuk e identifikojnë se në sa stres janë dhe si po i prek ata fizikisht derisa të sëmuren në të vërtetë”.

Lajmi i mirë: Së bashku me këshillat e dentistit tuaj, është e lehtë të parandaloni – dhe trajtoni – efektet më të këqija dentare të stresit nga COVID-19. Ja se si:

Veshja me maskë që çon në probleme me erën e gojës

“Tani që kemi veshur maska më shpesh, jemi më të prirur të marrim frymë përmes gojës dhe të pimë më pak ujë”, thotë Dr. Patel. “Të dyja këto gjëra mund të çojnë në tharje të gojës, e cila rrit rrezikun tuaj për erë të keqe të gojës, sëmundje të mishit të dhëmbëve dhe prishjen e dhëmbëve”. Ky problem është bërë aq i zakonshëm sa shumë dentistë kanë filluar t’i referohen gjendjes jozyrtarisht si ‘goja e maskës’.

Rregullimi i lehtë: Përqendrohuni në frymëmarrjen përmes hundës ndërsa vishni maskën, e cila do të shmangë thatësinë që mund të ndodhë me frymëmarrjen në gojë.

Qëndrimi i keq që çon në probleme të mishit të dhëmbëve

Në nxitimin për të ndërtuar zyrën në shtëpi, shumë prej nesh përfunduan të ulur në tavolina të improvizuara, duke çuar në qëndrim të gabuar. “Nëse jeni të përkulur, shtylla juaj kurrizore ka formë të gabuar, duke bërë që qafa dhe nofulla juaj të dalin përpara”, shpjegon Dr. Patel. Dhimbja që rezulton në nofull mund të shkaktojë dhimbje koke dhe madje të rrisë rrezikun e recesionit të mishit të dhëmbëve duke nxitur një pickim të pabarabartë dhe grumbullimin e dhëmbëve.

Për të rregulluar hapësirën tuaj të punës: “Vendosni ekranin e kompjuterit 2 deri në 3 metra para jush me pjesën e sipërme të nivelit të ekranit me sytë tuaj”, thotë Fredrick Wilson.spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

Familja që la gjithçka për të udhëtuar nëpër botë me një furgon: Nuk është punë të punosh një vit të tërë për dhjetë ditë...

Stabiliteti zakonisht mendohet si ajo që është e palëvizshme dhe konkrete, si psh. një shtëpi, një punë rutinë, sende...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -spot_img