E enjte, 4 Mars, 2021
No menu items!

Dubai, si gjithmonë spektakolar: Pamje që tregojnë festimet e Vitit të Ri 2021 në disa vende në botë

Duhet lexuar

Shtëpi me formë unike: A do të dëshironit të jetonit këtu?

Sa njerëz, aq edhe temperamente. Sa shtëpi të ndryshme ka, ndërsa ky është tregimi i një shtëpie që është...

Abazoviq: Gjysma e Malit të Zi nuk po fle, drejtësia ka filluar të funksionojë

Zëvendëskryeministri Dritan Abazoviq shkroi në rrjetet sociale se “gjysma e Malit të Zi nuk po fle”, sepse, siç tha...

Reagimi i vajzës 13 muajshe bëri të qeshnin shumë persona

Vajza Luna është 13 muajshe dhe vendosi të zbulojë se si i nuhasin këmbët e babait. Ajo iu afrua babait...
Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

Pas ndoshta vitit më të çuditshëm në jetën tonë kolektive, njerëzit në të gjithë globin kanë festuar Vitin e Ri, duke shpresuar se viti 2021 do të sjellë përsëri një dukje të normalitetit.

Në këtë drejtim Euronews, ka sjellë festimet, duke filluar me fishekzjarre në Zelandën e Re, përpara se të shkonin për tek fqinjët e tyre Oqeanikë, Australi, ku Porti i Sidneit u ndriçua në kohën e duhur. Prej andej në Azi, Gji dhe në fund në Evropë.

Zelanda e Re

Zelanda e Re ishte një nga vendet e para që hyri në vitin 2021 me një shfaqje me rreth 500 kg fishekzjarre.

estimet në vendin ishull do të ngjajnë më shumë me normalitetin e viteve të kaluara sesa në shumicën e vendeve të tjera pasi vendi aktualisht është “i lirë” nga rastet e konfirmuara me COVID-19.

Qeveria e rizgjedhur së fundmi e kryeministres Jacinda Ardern ka futur një politikë të rreptë karantine për ata që hyjnë në vend duke u përpjekur të shmangin çdo rast të ri të hyrjes së virusit në Zelandën e Re.

Australia

Pas Zelandës së Re, festimet vazhduan në Sidnei dhe shfaqja e fishekzjarrëve mbi portin e qytetit, i cili është i njohur në të gjithë botën për të qenë një për të parë, nuk zhgënjeu.

“Raketat” e lëshuara nga velat e famshme të Shtëpisë së Operës dhe shkëndijat me ngjyrë ylberi ndriçuan qiellin mbi ujë.

Por nuk kishte skena përqafimi të festuesve siç pamë në Auckland – shfaqja e fishekzjarreve të vitit të ri të Sidneit ishte pa turma, përcjell Telegrafi.

Një shpërthim i ri i COVID-19 ka parë 1 milion banorë të Sidneit që zakonisht mbushin zonën përreth portit të detyruar të shikojnë spektaklin përmes televizorit.

Tajvani

Tajvani ishte një nga vendet e para në Azi që hyri në vitin 2021 dhe vendi e bëri këtë me një ekstravagancë fishekzjarresh në Taipei me temën “dashuria”.

Një total prej 16,000 fishekzjarresh u përdorën gjatë shfaqjes pesë-minutëshe, e cila pa “zemrat e kuqe dhe blu” për të nderuar personelin mjekësor në të gjithë botën për përpjekjet e tyre në luftimin e COVID-19.

Tajlanda

Më shumë se 25,000 fishekzjarre ndriçuan qiellin mbi kryeqytetin tajlandez Bangkok ndërsa ora iu afrua mesnatës.

Shfaqja u vendos për muzikë të drejtpërdrejtë nga Orkestra Filarmonike e Tailandës dhe u sinkronizua me mesazhe shprese në një ekran gjigant dixhital.

Tema e shfaqjes ishte optimizmi për të ardhmen; për Tajlandën dhe botën e gjerë.

Të gjitha tubimet masive në Tajlandë janë ndaluar, përfshirë festat e Vitit të Ri, me përjashtim të shfaqjes së fishekzjarreve.

Dubai

Turmat e maskuara u mblodhën përgjatë plazhit Jumeirah dhe rreth qendrës së Dubait për të parë fishekzjarret duke shfaqur monumentin më të famshëm të vendit, Burj Khalifa – ndërtesa më e lartë në botë.

Ndërsa ora shënonte deri në mesnatë në Lindjen e Mesme, Burj Khalifa kishte shfaqur flamujt e vendeve që festonin Vitin e Ri para Emirateve të Bashkuara Arabe, përfshirë Indinë dhe Pakistanin.

Moska

Për shkak të madhësisë së saj të shtrirë në 11 zona kohore, miliona njerëz në Rusi veçse kishin festuar Vitin e Ri në kohën kur ora “shuante” mesnatën në një Moskë të mjegullt.

Pjesa më e madhe e ekranit u fsheh nga re të dendura mbi Sheshin e Kuq të qytetit – për shkak të kufizimeve lokale të pandemisë.

Dhe ndërsa Viti i Ri u zhvendos në Evropën Perëndimore, Porta e Brandenburgut u ndez megjithëse nuk kishte festë turmash në Berlin.

Dhe më në perëndim, spektakli i Brexit përkoi me Vitin e Ri.

Londra

Big Ben ishte në qendër të vëmendjes edhe një herë, një orë pas “zhurmës” që tregonte Brexit, por fatkeqësisht, ashtu si Berlini, edhe Londra nuk pa fishekzjarre zyrtare – megjithëse disa të tilla private mund të dëgjoheshin në qiellin e natës.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Shtëpi me formë unike: A do të dëshironit të jetonit këtu?

Sa njerëz, aq edhe temperamente. Sa shtëpi të ndryshme ka, ndërsa ky është tregimi i një shtëpie që është...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -