E premte, 23 Prill, 2021
No menu items!
spot_imgspot_img

Dua Lipa pas suksesit nё Grammy Awards, tani kryeson nominimet edhe nё Brit Awards 2021

Duhet lexuar

spot_img

Janë shpallur nominimet për Çmimin Brit (Brit Awards) 2021, gjersa femrat janё ato që dominojnë në kategorinë prestigjioze të Albumit të Vitit, duke nisur me Dua Lipa, Arlo Parks dhe Celeste, me nga tre nominime secila.

Dua Lipa është e lumtur për suksesin e saj në Grammy Awards, ku ajo fitoi albumin Best Pop Vocal për “Future Nostalgia” të vitit 2020 si dhe Çmimin për këngën më të mirë britanike në vitin 2019 për “One Kiss”, me Calvin Harris, ndërsa Celeste arriti nё numër 1 këtë vit për debutimin e saj, “Not Your Muse” dhe gjithashtu fitoi çmimin e zgjedhjes së kritikëve në vitin 2020. Parks poashtu ka pasur 12 muaj mbresëlënës, gjatë të cilёve ajo lëshoi albumin e saj debutues  “Collapsed in Sunbeams” i vlerёsuar shumё nga kritikёt.

Karateristikё tjetёr ёshtё se femrat janё ato qё po e dominojnë kategorinë e albumeve britanike, për dallim nga viti i kaluar ku këto çmime dominoheshin nga meshkujt, duke ndikuar kështu në korrigjimin e ekuilibrit dhe pabarazinë e qartë gjinore në popin britanik.

Kategoria për këngët britanike përmban 10 këngët më të suksesshme britanike të 10 muajve të fundit.

Në kategoritë ndërkombëtare, Bruce Springsteen merr nominimin e tij të 11-të Brit Awards. Ai fitoi çmimin solisti ndërkombëtar në 1986. Mosha e tij, 71 vjeç, e bën atë një person të veçuar në ceremoninë e përqendruar tek të rinjtë, pas udhëheqjes së Grammy-ve më parë këtë muaj.

Ndërsa kategoria ndërkombëtare e femrave përmban artistë krejtësisht amerikanë, kategoria ndërkombëtare e meshkujve paraqet rrjetin e saj më të gjerë, duke përfshirë yllin nigerian Burna Boy, Tame Impala të Australisë dhe The Weeknd të Kanadasë, së bashku me reperin amerikan Childish Gambino.

E njëjta gjë është e vërtetë për kategorinë e grupeve ndërkombëtare, ku yjet e K-Pop BTS do të fërkojnë shpatullat me pankerët irlandezë Fontaines DC, dhe me yjet amerikanë si Foo Fighters, Haim dhe Run the Jewels.

Ceremonia e ndarjes së çmimeve Brit do të zhvillohet më 11 maj 2021 e cila është vonuar nga data e saj e zakonshme e shkurtit për shkak të pandemisë. Jack Whitehall do të drejtojë këtë spektakël për të katërtin vit me radhë, ndërsa Dua Lipa dhe Griff janë interpretuesit e parë që janë konfirmuar.

Të nominuarit për çmimin Brit 2021 janë në këto kategori:

Solo artiste femra

Parqet Arlo

Celeste

Dua Lipa

Xhesi Uare

Lianne La Havas

 

Solo artistë mashkuj

AJ Tracey

Headie One

J Hus

Joel Corry

Yungblud

 

Grupe

Bicep

Biffy Clyro

Little Mix

The 1975

Young T & Bugsey

 

Të sapodalurit në skenë

Arlo Parks

Bicep

Celeste

Joel Corry

Young T & Bugsey

 

Kënga e vitit

220 Kid with Gracey – Don’t Need Love

Aitch x AJ Tracey feat. Tay Keith – Rain

Dua Lipa – Physical

Harry Styles – Watermelon Sugar

Headie One feat. AJ Tracey dhe Stormzy – Ain’t It Different

Joel Corry x MNEK – Head and Heart

Nathan Dawe x KSI – Lighter

Regard and Raye – Secrets

S1mba feat. DTG – Rover

Young T & Bugsey feat. Headie One – Don’t Rush

 

Albumi i vitit

Arlo Parks – Collapsed in Sunbeams

Celeste – Not Your Muse

Dua Lipa – Future Nostalgia

J Hus – Big Conspiracy

Jessie Ware – What’s Your Pleasure?

 

Solo artistet ndërkombëtare

Ariana Grande

Billie Eilish

Cardi B

Miley Cyrus

Taylor Swift

 

Solo artistët ndërkombëtarë

Bruce Springsteen

Burna Boy

Childish Gambino

Tame Impala

The Weeknd

 

Grupi ndërkombëtar

BTS

Fontaines DC

Foo Fighters

Haim

Run the Jewels

 

Ylli në rritje

Griff.

 

Shikim të këndshëm!spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

U vaksinua kundër COVID-19, Era Istrefi tregon se a ka ndonjë simptomë

Era ka marrë vaksinën e Pfizer. Këngëtarja e njohur Era Istrefi gjatë ditës së djeshme njoftoi se është vaksinuar kundër...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -spot_img