E enjte, 4 Mars, 2021
No menu items!

Dronët që mund të spiunojnë objektivat 2 km larg – ushtria britanike pajiset me teknologji sa “pëllëmba e dorës”

Duhet lexuar

Shtëpi me formë unike: A do të dëshironit të jetonit këtu?

Sa njerëz, aq edhe temperamente. Sa shtëpi të ndryshme ka, ndërsa ky është tregimi i një shtëpie që është...

Abazoviq: Gjysma e Malit të Zi nuk po fle, drejtësia ka filluar të funksionojë

Zëvendëskryeministri Dritan Abazoviq shkroi në rrjetet sociale se “gjysma e Malit të Zi nuk po fle”, sepse, siç tha...

Reagimi i vajzës 13 muajshe bëri të qeshnin shumë persona

Vajza Luna është 13 muajshe dhe vendosi të zbulojë se si i nuhasin këmbët e babait. Ajo iu afrua babait...
Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

Ushtria britanike ka vendosur të forcojë radhët e saj me 30 dronë të vegjël spiunë që përshtaten në pëllëmbën e dorës tuaj, dhe mund të fluturojnë deri në dy kilometra, si dhe të transmetojnë ose regjistrojnë video deri në 40 minuta.

Dronët janë jashtëzakonisht të qëndrueshëm krahasuar me madhësinë e tyre. Sipas prodhuesit, BAE Systems, dronët mund të përballojnë erërat deri në 80 km / orë, dhe gjithashtu mund të përballojë motin me stuhi.

“Edhe në kushtet më të këqija të motit dronët mund të sigurojnë informacione kyçe taktike rreth asaj që po ndodh në anën tjetër të kodrës ose prapa një kthese, për t’u dhënë ushtarëve një përfaqësim vizual”, tha James Gerard i BAE Systems.

Sipas Guardian, ushtria britanike ka modernizuar dhe investuar në, shpesh, robotë autonomë, si dronët luftarakë në vitet e fundit, dhe kohët e fundit një nga gjeneralët britanikë sugjeroi që robotët dikur mund të përbëjnë një pjesë të madhe të ushtrisë.

Sigurisht, jo të gjithë e pëlqejnë atë. Grupi që monitoron përdorimin e dronëve, Drone Wars, paralajmëron se të dhënat që mbledhin dronët nuk korrespondojnë domosdoshmërisht gjithmonë me situatën në terren.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Shtëpi me formë unike: A do të dëshironit të jetonit këtu?

Sa njerëz, aq edhe temperamente. Sa shtëpi të ndryshme ka, ndërsa ky është tregimi i një shtëpie që është...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -