E premte, 23 Prill, 2021
No menu items!
spot_imgspot_img

Domethёnia e vezëve tё Pashkëve!

Duhet lexuar

spot_img

Pashkët janë një festë fetare, por disa nga zakonet e saj, të tilla si vezët e Pashkëve, ka të ngjarë të lidhen me traditat pagane. Veza, një simbol i lashtë i jetës së re, është shoqëruar me festa pagane që festojnë pranverën. Nga një perspektivë e krishterë, vezët e Pashkëve thuhet se përfaqësojnë daljen e Jezusit nga varri dhe ringjalljen.

Dekorimi i vezëve për Pashkë është një traditë që daton të paktën në shekullin e 13-të, sipas disa burimeve. Një shpjegim për këtë zakon është se vezët ishin më parë një ushqim i ndaluar gjatë sezonit të Kreshmëve, kështu që njerëzit i pikturonin dhe i dekoronin për të shënuar fundin e periudhës së pendimit dhe agjërimit, pastaj i hanin ato në Pashkë për të festuar.

Në disa vende si Suedia, Norvegjia, Polonia dhe Gjermania vezët përdoren si një zbukurim tryeze i varur në një degë peme. (Osterstrauss 08, Wikipedia)

Ekzistojnë mjaft tradita të njohura të lidhura me vezët. Në SH.B.A., Shtëpia e Bardhë “Easter Egg Roll”, mban garë në të cilën fëmijët shtyjnë vezë të zbukuruara, të ziera fort nëpër lëndinën e Shtëpisë së Bardhë, dhe e cila është një ngjarje vjetore që mbahet të hënën pas Pashkëve. Gara e parë zyrtare e vezëve në Shtëpinë e Bardhë ndodhi në vitin 1878, kur Rutherford B. Hayes ishte president.

Si të tilla, vezët e Pashkëve janë të zakonshme gjatë sezonit të Eastertide (stina e Pashkëve), tё cilat edhe përdoren si dhurata me rastin e Pashkëve.  Tradita më e vjetër është përdorimi i vezëve të pulës të lyera, por një zakon tjetër modern është bërë edhe  zëvendësimi i vezëve të çokollatës të mbështjellura me fletë metalike me ngjyra, vezë druri të gdhendura me dorë, ose vezë plastike të mbushura me ëmbëlsira.spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

U vaksinua kundër COVID-19, Era Istrefi tregon se a ka ndonjë simptomë

Era ka marrë vaksinën e Pfizer. Këngëtarja e njohur Era Istrefi gjatë ditës së djeshme njoftoi se është vaksinuar kundër...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -spot_img