E enjte, 4 Mars, 2021
No menu items!

Dita ndërkombëtare e Picës – ushqimit më të njohur dhe më të dashur në botë

Duhet lexuar

Pak njerëz e kanë besuar këtë rikthim te Barcelonës: Gara për titull, finalist në Kupën e Mbretit, dhe një president afër për t’i udhëhequr

Barcelona, ​​për herë të dytë brenda një javë fitoi kundër Sevillas, duke treguar se ata janë një ekip i...

Top 10 më të votuarit në zgjedhjet parlamentare 2021

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka publikuar rezultatet e zgjedhjeve të parakohshme për vitin 2021. Në këto zgjedhje, personi më i...

Këta janë 120 deputetët e legjislaturës së tetë të Kuvendit

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka shpallur sot rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të 14 shkurtit. Sipas këtyre rezultateve, Lëvizja Vetëvendosje ka...
Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

Edhe pse origjina e Picës është shumë e hershme, ky ushqim aspak nuk e tregon moshën shekullore.

Pica, është një nga më të njohurat dhe të dashurat në botë, aq sa është përfshirë edhe në listën e trashëgimive të njerëzimit nga organizata botërore UNESCO në vitin 2017. 17 janari është dita botërore e picës, një ditë speciale në të cilën festohet ky ushqim simbol e italianëve, pavarësisht se flitet për të në histori shekullore.

Fjala Picë, shfaqet e shkruar për të parën herë në një dokument të vitit 887, shkruar në latinisht e cila fjalë përmendet si formë pagese për një kontratë qeraje të një mulliri.
Historia e picës, u transferua në Napoli në vitin 1535.

Me kalimin e kohës, pica është pasuruar me përbërës të rinj por ka mbetur gjithnjë e pëlqyer dhe adhuruar nga të mëdhenj e të vegjël. Vecanërisht vitin e kaluar, kur njerëzit në vende të ndryshme të botës e gjetën veten të detyruar të qëndrojnë në shtëpi, për shkak të izolimeve që kishin si qëllim ndalimin e përhapjes së koronavirusit, krijuan shije e forma të ndryshme të këtij ushqimi.

Vlenë të ceket se populli italian gjatë kohës së izolimit ka porositur në shtëpi një sasi të barabartë me plot 135 mijë metra katror për të kompensuar mërzinë e izolimit, të paktën në tavolinë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Pak njerëz e kanë besuar këtë rikthim te Barcelonës: Gara për titull, finalist në Kupën e Mbretit, dhe një president afër për t’i udhëhequr

Barcelona, ​​për herë të dytë brenda një javë fitoi kundër Sevillas, duke treguar se ata janë një ekip i...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -