E diel, 16 Maj, 2021
No menu items!
spot_imgspot_img

Detajet e formatit të ri për garat e klubeve

Duhet lexuar

spot_img

Faqja zyrtare e UEFA-s sot pёrveç se lajmёroi reformat nё UEFA-sё nё Ligёn e Kampionёve, Europa Ligёn dhe Ligёn e Konferencёs Evropiane, gjthashtu njoftoi edhe pёr detajet e kёtij formati.

Duke rritur numrin e përgjithshëm të ekipeve nga 32 në 36 në UEFA Ligën e Kampionëve, ndryshimi më i madh do të shohë një transformim nga faza e grupeve tradicionale në një fazë të vetme të ligës, duke përfshirë të gjitha ekipet pjesëmarrëse. Çdo klubi tani do t’i garantohet së paku 10 ndeshje në fazën e kampionatit kundër 10 kundërshtarëve të ndryshëm (pesë ndeshje në shtëpi, pesë jashtë) në krahasim me gjashtë ndeshjet e mëparshme kundër tre ekipeve, të luajtura në bazë shtëpi dhe jashtë.

Tetë skuadrat më të mira në kampionat do të kualifikohen automatikisht në fazën e nokautit, ndërsa ekipet që përfundojnë nga vendi i 9-tё në tё 24-tin do të garojnë në një play-off me dy lojё për të siguruar rrugën e tyre në 16 ekipet e fundit të garës.

Ndryshime të ngjashme të formatit do të zbatohen gjithashtu në UEFA Ligёn e Evropës (8 ndeshje në fazën e ligës) dhe UEFA Ligën e Konferencës së Evropës (6 ndeshje në fazën e ligës). Në varësi të diskutimeve dhe marrëveshjeve të mëtejshme, këto dy gara mund të zgjerohen në gjithsej 36 skuadra secila në fazën e ligës.

Kualifikimi për UEFA Ligёn e Kampionёve do të vazhdojë të jetë i hapur dhe fitohet përmes performancës së një skuadre në garat e brendshme.

Një nga vendet shtesë do të shkojë për klubin e renditur në vendin e tretë në kampionatin e shoqatës në pozicionin e pestë në renditjen e UEFA-sё. Një tjetër vend do t’i jepet një kampioni vendas duke zgjeruar nga katër në pesë numrin e klubeve që kualifikohen përmes të ashtuquajturës “Rruga e Kampionëve”.

Dy vendet e fundit do të shkojnë për klubet me koeficientin më të lartë të klubeve gjatë pesë viteve të fundit që nuk janë kualifikuar në fazën e grupeve të Ligës së Kampionëve, por janë kualifikuar ose në fazën e kualifikimit të Ligës së Kampionëve, Ligës sё Evropës ose Ligës sё Konferencës së Evropës.

Të gjitha ndeshjet para finales prapё do të luhen në mesjavë, duke njohur rëndësinë e kalendarit vendas të lojërave në të gjithë Evropën.

SourceUEFA
spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

Inxhinieri francez dhe i biri, me kostumin e Shkodrës

Inxhinieri francez Agostin Briott, së bashku me të birin shihen të veshur me veshje shkodrane në një foto të...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -spot_img