E mërkurë, 21 Prill, 2021
No menu items!
spot_imgspot_img

Dëgjoni zhurmën e ndezjes së motorëve të F-22 Raptor, tmerrit amerikan të ajrit

Duhet lexuar

spot_img

Gjuajtësi amerikan i gjeneratës së pestë F-22 Raptor konsiderohet aktualisht si avioni më i avancuar në botë duke siguruar një superioritet në ajër që nuk ka asnjë shtet tjetër.

Madje, SHBA-të nuk lejojnë eksportimin e këtij avioni duke qenë të vetmit që e kanë në përdorim me një avantazh të theksuar edhe ndaj Rusisë dhe Kinës.

F-22 Raptor është konceptuar si një gjuajtës që nuk kapet nga radarët, ndërsa ka edhe role të tjera siç është bombardimi apo lufta elektronike.

Duke marrë shembullin e F-22 raptor është prodhuar edhe F-35, i cili në fakt është një program i disa vendeve të NATO-s përfshi SHBA-të dhe shtete të Europës.

Në videon e mëposhtme mund të dëgjoni ndezjen e motorëve të tij të fuqishëm, të cilët kanë një jetëgjatësi të konsiderueshme dhe nga zhurma nuk i ngjajnë asnjë avioni tjetër.spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

Familja që la gjithçka për të udhëtuar nëpër botë me një furgon: Nuk është punë të punosh një vit të tërë për dhjetë ditë...

Stabiliteti zakonisht mendohet si ajo që është e palëvizshme dhe konkrete, si psh. një shtëpi, një punë rutinë, sende...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -spot_img