E premte, 23 Prill, 2021
No menu items!
spot_imgspot_img

COVID-19, Franca në situatë pandemike kritike

Duhet lexuar

spot_img

Franca është në një situatë pandemike kritike e goditur nga një valë e tretë që po përshkon Europën, ndërsa shtoi sot kontrollet mbi ndalimin e udhëtimit.

“Vala e tretë e COVID-19 po vazhdon të rritet në Francë, duke e vënë vendin në një situatë kritike”, tha kryeministrit Jean Castex.

Autoritetet franceze shtuan kontrollet në aeroporte dhe kufij rrugorë për të zbatuar ndalimin e udhëtimit.

Masat kufizuese tashmë në fuqi në 16 departamente, përfshirë Parisin dhe rajonin e tij, u shtrinë mesnatën e së premtes në tre departamente të tjera.

Në këto zona, udhëtimi mbi 10 km është i ndaluar pa përjashtim, siç janë daljet nga territori pa ndonjë arsye bindëse.

Në pjesën tjetër të vendit, një shtetrrethim është në fuqi nga ora 19:00 deri në orën 06:00.

Kudo, baret, restorantet, vendet kulturore vazhdojnë të qëndrojnë të mbyllura.spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

U vaksinua kundër COVID-19, Era Istrefi tregon se a ka ndonjë simptomë

Era ka marrë vaksinën e Pfizer. Këngëtarja e njohur Era Istrefi gjatë ditës së djeshme njoftoi se është vaksinuar kundër...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -spot_img