E premte, 5 Mars, 2021
No menu items!

Cilat makina u shitën më së shumti në Gjermani në vitin 2020?

Duhet lexuar

Nuk ka cunami në Zelandën e Re, publikohen pamjet e dallgëve që kishin frikësuar banorët

Agjencia për situata emergjente në Zelandën e Re, ka tërhequr paralajmërimin për një cunami të mundshëm pas një serie...

Diego Forlan: Barcelona gaboi me Suarezin, sikurse Real Madridi me Ronaldon

Ish sulmuesi i Atletico Madridit, Diego Forlan, ka folur për Luis Suarezin, duke thënë se Barcelona nuk është dashur...

Oda e Hotelerisë: Sallat e dasmave të hapen në prill

Oda e Hotelerisë e Kosovës, ka paralajmëruar mosrespektim të masave eventuale  të cilat kufizojnë punën e tyre, duke kërkuar...
Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

Nuk është sekret që shoferët gjermanë preferojnë automjetet e tyre.

Siç pritej, gjatë 11 muajve të vitit 2020, gjermanët më së shumti blinin makina nga prodhuesit vendas. Dominimi i modeleve të zotëruar nga kompanitë gjermane në këtë treg tregon më së miri lista e dhjetë shitësve më të mirë në periudhën janar-nëntor, e përpiluar nga faqja e specializuar focus2move.com.

Tri vendet e para u zunë nga makinat e Volkswagen, përkatësisht Golf (122,828 automjete të shitura), Tiguan (55,589), Passat (53,321).

I katërti është Ford Focus (49,225), dhe i pesti është një Volkswagen tjetër, modeli Polo (41,789).

Ai është pasuar nga MINI (39667), Mercedes A klasë (39519), Mercedes C klasë (37.480) dhe Mercedes GLC (34566).

Lista e 10 më të mirëve është mbyllur nga Audi A4, me 32,862 njësi të shitura në periudhën janar-nëntor 2020.

Për shkak të krizës pandemike që goditi botën, përfshirë Gjermaninë, të gjithë modelet e përmendura të makinave kanë pësuar një rënie të shitjeve këtë vit në krahasim me atë të mëparshëm.

Rënia më e madhe në shitje u regjistrua nga klasa Mercedes C (-38,3%), e ndjekur nga Golf (-35,1%), dhe Tiguan (-32%) dhe Audi A4 (-31,1%).

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Nuk ka cunami në Zelandën e Re, publikohen pamjet e dallgëve që kishin frikësuar banorët

Agjencia për situata emergjente në Zelandën e Re, ka tërhequr paralajmërimin për një cunami të mundshëm pas një serie...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -