E premte, 3 Dhjetor, 2021
No menu items!
spot_img

Cila erdhi e para, pula apo veza?

Duhet lexuar

spot_img

Cila erdhi e para, pula apo veza? Pula, jo, veza, jo, pula, jo, veza. Është e mjaftueshme për ta bërë kokën të rrotullohet menjëherë nga qafa juaj.

Në thelb, shumë, shumë kohë  më parë ishte një zog si pula. Ajo ishte gjenetikisht afër një pule por nuk ishte ende një pulë në lulëzim të plotë (një mish pule apo proto-pula). Kështu që proto-pula vendosi një vezë, dhe proto-gjeli e fekondoi atë. Por kur gjenet nga te dy pothuajse-pula u shkrinë, ato u bashkuan në një mënyrë të re, duke krijuar një mutacion që aksidentalisht e bëri foshnjën të ndryshme nga prindërit e saj.

Megjithëse do të duheshin mijëra vjet që ndryshimi të vërehej, ajo vezë ishte aq e ndryshme sa të bëhej paraardhësi zyrtar i një specie të re, e njohur tani si … pula! Pra, me pak fjalë, dy zogj që nuk ishin me të vërtetë pula krijuan një vezë pule, dhe kështu, ne kemi një përgjigje: Veza erdhi e para, dhe pastaj ajo çeli një pulë.

Ndoshta pyetja që duhet të bëjmë është: Cila erdhi e para, pule-pule apo vezë proto-pule?

 

spot_img
spot_img

Lajmet e fundit

Përleshje mes kosovarëve në Zvicër, plagosen burrë e grua

Një burrë dhe një grua kanë mbetur të plagosur në një konflikt mes disa kosovarëve, që ka ndodhur sot rreth...

Më shumë artikuj si kjo