E premte, 15 Janar, 2021
No menu items!

Cila erdhi e para, pula apo veza?

Duhet lexuar

Rimëkëmbja ekonomike – ndahen 3 milionë euro për sektorin e gastronomisë, rriten pensionet për tre muaj

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Avdullah Hoti ka thënë se në mbledhjen e Qeverisë është marrë vendim se si...

Zgjatet orari i lëvizjes për qytetarët, për gastronominë dhe qendrat tregtare

Qeveria e Kosovës ka miratuar propozimin e Ministrisë së Shëndetësisë për lehtësimin e masave antiCovid. Në vendimin e marrë nga...

Kamionët nga Kosova nuk po lejohen të futen në Serbi, transportuesit po pësojnë humbje të mëdha

Serbia nuk po lejon kompanitë transportuese nga Kosova që të hynë në territorin e saj me tabelat me regjistrimin...

Cila erdhi e para, pula apo veza? Pula, jo, veza, jo, pula, jo, veza. Është e mjaftueshme për ta bërë kokën të rrotullohet menjëherë nga qafa juaj.

Në thelb, shumë, shumë kohë  më parë ishte një zog si pula. Ajo ishte gjenetikisht afër një pule por nuk ishte ende një pulë në lulëzim të plotë (një mish pule apo proto-pula). Kështu që proto-pula vendosi një vezë, dhe proto-gjeli e fekondoi atë. Por kur gjenet nga te dy pothuajse-pula u shkrinë, ato u bashkuan në një mënyrë të re, duke krijuar një mutacion që aksidentalisht e bëri foshnjën të ndryshme nga prindërit e saj.

Megjithëse do të duheshin mijëra vjet që ndryshimi të vërehej, ajo vezë ishte aq e ndryshme sa të bëhej paraardhësi zyrtar i një specie të re, e njohur tani si … pula! Pra, me pak fjalë, dy zogj që nuk ishin me të vërtetë pula krijuan një vezë pule, dhe kështu, ne kemi një përgjigje: Veza erdhi e para, dhe pastaj ajo çeli një pulë.

Ndoshta pyetja që duhet të bëjmë është: Cila erdhi e para, pule-pule apo vezë proto-pule?

 

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

- Advertisement -

Lajmet e fundit

Rimëkëmbja ekonomike – ndahen 3 milionë euro për sektorin e gastronomisë, rriten pensionet për tre muaj

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Avdullah Hoti ka thënë se në mbledhjen e Qeverisë është marrë vendim se si...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -
Enable referrer and click cookie to search for pro webber