E enjte, 25 Shkurt, 2021
No menu items!

Çfarë ndodh nëse deheni dhe drogoheni në të njëjtën kohë?

Duhet lexuar

Sulmohet fizikisht gazetari Visar Duriqi

Gazetari i Insajderit, Visar Duriqi, është sulmuar fizikisht mbrëmë në mesnatë. Duriqi ka thënë se është sulmuar nga tre persona...

Drejtori sportiv i PSG zbulon të ardhmen e Neymar dhe Mbappe

Drejtori sportiv i Paris Saint-Germain ka biseduar së fundmi më detajisht mbi lojtarët e tij dhe sulmuesin e shumë...

Ja çfarë tërheq më së shumti burrat te gratë

A i pëlqejnë burrat gratë më të plota apo më të holla? A bën ndryshimi ngjyra e flokëve dhe...
Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

Alkooli dhe kanabisi janë ndër dy drogat që përdoren më së shumti për t’u argëtuar. Videoja e mëposhtme shpjegon shkencën prapa efekteve fizike dhe mendore që i ka dehja dhe drogimi në të njëjtën kohë

Konsumimi i alkoolit dhe kanabisit është gjë e rrezikshme për shëndetin, pasi që mund të shpijë në probleme të ndryshme fizike dhe mendore, siç janë humbja e kujtesës, sëmundjet e mushkërive, sëmundjet e mëlçisë etj.

Kujtesa e keqe…

Studime të shumta kanë dëshmuar se kombinimi i këtyre dy drogave shpin në memorie të dobët. Që të dyja këto e dëmtojnë aftësinë për të mbajtur në mend, e gjithashtu aftësitë për të mësuar gjëra të reja.

Ndjeheni më të droguar

Njerëzit që konsumojnë kanabis dhe alkool në të njëjtën kohë, raportojnë se ndjehen më të droguar, kanë diskonim më të mirë dhe efekte tjera euforike.

Hulumtuesit besojnë se kjo ndodh për shkak se alkooli bën që qelizat e muskujve në artere të relaksohen, duke i zgjeruar enët e gjakut dhe duke e shpejtuar qarkullimin e gjakut. Kjo, në anën tjetër, do ta rritë absorbimin e THC-së.

Për të mësuar më shumë se çfarë ndodh kur drogoheni me alkool dhe kanabis, shikojeni videon e përgatitur nga kanali i famshëm Asap Science.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Sulmohet fizikisht gazetari Visar Duriqi

Gazetari i Insajderit, Visar Duriqi, është sulmuar fizikisht mbrëmë në mesnatë. Duriqi ka thënë se është sulmuar nga tre persona...

Më shumë artikuj si kjo

- Advertisement -