E shtunë, 4 Dhjetor, 2021
No menu items!
spot_img

Teknologji

Ford Mustang E-Mach në Librin e Rekordeve Guinness

Mustang Mach-E theu rekordin dhe u fut në Librin e Rekordeve Guinness si vetura më ekonomike në rrugën John O’Groats – Land’s End. Ford po promovon Mustang Mach-E të tij elektrik dhe tani ka arsye të gëzohet. Automjeti i tyre...

iPhone 13 mund të mbështesë teknologjinë e modernizuar të karikimit

Ndërsa Xiaomi dhe Huawei shtyn kufijtë në botën e karikimit të shpejtë, thashethemet thonë se Apple ka vendosur që është koha të azhurnojë teknologjinë e saj në serinë e ardhshme të iPhone 13. Apple ka të ngjarë të lançojë adaptorin...

Volkswagen Atlas Cross Sport GT me mbi 300 kuaj/fuqi

Volkswagen ka prezantuar një version ekstrem të modelit të tij SUV për tregun amerikan. VW Atlas Cross Sport debutoi në vitin 2019 si një version sportiv i këtij SUV të rezervuar për klientët në Amerikë. Dy vjet më vonë, u prezantua...

Shitet Porsche 928 e drejtuar nga Tom Cruise në filmin “Risky Business”

Porsche 928, një veturë e drejtuar nga aktori hollivudian Tom Cruise në filmin “Biznes i rrezikshëm”, do të shitet në ankand në shtator. Vetura u prodhua në vitin 1979 dhe u shfaq në një film të bërë në vitin 1983. Çmimi...

iPhone i ri mund të ketë një ekran gjithmonë të ndezur si Apple Watch

Në media ka dalë informacioni se iPhone i ri mund të ketë një ekran gjithmonë të ndezur si Apple Watch, një tipar i ofruar prej kohësh nga telefonat Android. Informacioni i ri thotë se celularët e ardhshëm Apple do të...

Francezi projektoi një tren luksoz “qelqi”, do të kushtojë 350 milionë dollarë

Projektuesi francez Thierry Gaugain po nënshkruan projektin e një treni luksoz spektakolar “qelqi” që do të bëhet realitet. Gaugain është i njohur për punën e tij në super jahte, duke përfshirë jahtin Venus të gjatë 80 metra, i cili i...

Njihuni me robotët që bëjnë pica nga fillimi deri në fund – në një piceri të automatizuar në Paris

Një lloj i ri “kuzhinierësh” po bëjnë bujë në skenën e restoranteve parisiene në lagjen Beaubourg të kryeqytetit francez. Sipas mediave të huaja,  bëhet fjalë për restorante si piceria e re ‘Pazzi’ e cila është e pajisur tërësisht nga robotë,...

Vetura suedeze arrin shpejtësi prej 531 km/h, kushton 3.38 milionë euro

Në formën e një prototipi, në 2018 në Motor Show në Gjenevë, ajo është emëruar sipas babait të themeluesit të kompanisë suedeze të veturave dhe duhet të marrë titullin e veturës më të shpejtë Koenigsegg. Përpara fillimit të prodhimit të...

Joe Biden ka vërejtje për rrjetet sociale

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden ka paralajmëruar se përhapja e dezinformatave për COVID-19 në mediat sociale po “vret njerëzit”. Ai po i përgjigjej një pyetje nga një reporter në lidhje me rolin e pretenduar të “platformave si Facebook” në përhapjen...

Joe Biden ka vërejtje për rrjetet sociale

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden ka paralajmëruar se përhapja e dezinformatave për COVID-19 në mediat sociale po “vret njerëzit”. Ai po i përgjigjej një pyetje nga një reporter në lidhje me rolin e pretenduar të “platformave si Facebook” në përhapjen...
- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit

Përleshje mes kosovarëve në Zvicër, plagosen burrë e grua

Një burrë dhe një grua kanë mbetur të plagosur në një konflikt mes disa kosovarëve, që ka ndodhur sot rreth...