E mërkurë, 14 Prill, 2021
No menu items!
spot_imgspot_img

Internet

Mësuesi nga Gana përdor dërrasën e zezë për të shpjeguar softuerin

Fotografia e tij duke e vizatuar monitorin nё Junior High School të qytetit Sekyedomase nё Ganё u bë virale pasi ai i postoi ato në Facebook. Richard Appiah Akoto është një mësues nga njё fshat i largёt nё Ganё...

Ne duhet të përshtatemi në mënyrë që të zhvillohemi

Sipas veprёs “This Too Shall Pass” ('Edhe kjo do tё kaloj') nga Julia Samuel, citate tё publikuara nё ‘The Guardian’ me ndryshime, fillon me atё se, klientja e saj Deze kohët e fundit i kishte thёnё: “Unë thjesht dua...

Themeluesi i Facebook Mark Zuckerberg përdor aplikacionin Signal për të komunikuar

Zuckerberg u zbulua se po përdorte Signal duke publikuar numrin e tij të telefonit, i cili konfirmoi se drejtori i Facebook po përdorte aplikacionin, edhe pse kompania që ai themeloi ishte në qendër të një skandali të shkeljes së...

I riu që refuzoi 60 mijë dollarë nga Google

Luke Stark, asistent profesor në Western University në Ontario, Kanada ka refuzuar 60 mijë dollarë nga gjigandi i teknologjisë Google. Stark aplikoi për një çmim në Google Research Scholar, një grant hulumtimi, deri në 60,000 dollarë për të mbështetur profesorët...

Apple gjobitet për shitjen e iPhone pa mbushës

Duke prezantuar serinë iPhone 12 vitin e kaluar, Apple befasoi shumë përdorues me vendimin për të hequr mbushësit dhe kufjet nga paketimi. Ndërsa ata e justifikuan atë me arsye mjedisore, nuk është aspak e çuditshme që shumica e njerëzve nuk...

Qeveria amerikane është duke bërë paralajmërime për sulme të mëdha kibernetike

Qeveria amerikane është duke bërë paralajmërime për sulme të mëdha kibernetike, të cilat mund të kenë shënjestruar serverët e kompanisë Microsoft, dhe të cilat kanë qenë të lidhura me Kinën. Agjencia për Siguri të Kibernetikës dhe Infrastrukturës ka nisur një...

Twitter do të lejojë që disa postime të bëhen me pagesë

Rrjeti social Twitter njoftoi se do t’iu mundësojë përdoruesve t’i bëjnë me pagesë postimet me përmbajtje ekskluzive. Veçoria e re do të quhet Super Followers, apo Super Ndjekës. Për të hyrë në përmbajtjen e caktuar, ndjekësit do të duhet të paguajnë...

Çka kërkuan më së shumti në youtube kosovarët për muajin janar?

Kosova është ndër vendet evropiane ku qasja në Internet është  shumë e madhe, madje sipas disa matjeve të bëra, janë diku rreth 93 për qind në mos më shumë e kosovarëve që kanë qasje në Internet. E kjo ka mundësuar...

Drejtori financiar i Twitterit, Segal: Llogaria e Trumpit është bllokuar përgjithmonë

Donald Trump nuk do të lejohet të kthehet në Twitter nëse kandidon sërish për ndonjë post publik, tha drejtori financiar i kësaj kompanie, Ned Segal. “Mënyra se si funksionon platforma jonë është se sapo të jeni hequr, kjo është ajo....

Këto janë 10 videot më të pëlqyera në YouTube, prin “Despacito”

Në bazë të rënditjes së fundit që janë bërë në platformën Youtube, del se 10 videot më të pëlqyera janë këngët muzikore. Edhe pse YouTube ofron një bibliotekë të gjerë me përmbajtje jo-muzikore, duket se konsensusi është që, videot muzikore...
- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit

Kaos në konkursin e bukurisë në Shri Lanka

Konkursi i bukurisë “Miss Shri Lanka” në fundjavë rrjedhi në kaos kur një ish mbajtëse e titullit deklaroi se...