E enjte, 30 Qershor, 2022
No menu items!
spot_img

Auto

Mercedes-Benz trefishon shitjet e veturave elektrike, paralajmëron një dekadë transformuese

CEO i Daimler theksoi rëndësinë e teknologjive me ndotje të ulët dhe inovacion, duke i thënë CNBC se industria e automobilave ishte “në mes të një transformimi”. “Pranë gjërave që ne i dimë mirë për ti ndërtuar, pra makinat më...

General Motors ndryshon logon pas gati 60 vjetëve

Në fillim të fushatës së re, gjiganti amerikan gjithashtu paraqiti një logo të re. General Motors paraqet fushatën “Të gjithë në”, e cila synon të krijojë një botë pa emisione dhe ndotje, por edhe pa aksidente trafiku. Brenda tij, GM ka...

Sfidon Ferrarin dhe Lamborghinin, prodhohet vetura shqiptare që do të mbajë emrin “Illyrian Pure Sport

Pronari, Qëndrim Thaçi thotë se vetura do të dalë në shitje këtë verë. Sipas Thaçit, makina nuk ka vetëm emrin shqiptar, “edhe në dizajn duket që ka detaje mesdhetare, modeli është shumë shqiptar” Ai tregon në “Shqipëria live” se interesi i...

Çifti paditi Mercedesin sepse kanë frikë të ngasin veturën e tyre S-Class

Për shumicën e njerëzve, S-Class është makina më e mirë në botë, dhe për disa një makth i vërtetë. Çifti nga Vancouver në Kanada gjithashtu i përket kësaj pakice. Në vitin 2017, Datong Yang dhe Guifang Huo blenë një S-Class...

Golf është vetura më e shitur në Evropë

Në vitin 2020, Volkswagen Golf ishte përsëri makina më e shitur në Evropë. Volkswagen Golf 8 ka shitur mbi 312,000 njësi në Evropë, shkruan Autoblog. Gjithashtu, Golf 8 u zgjodh si makina më e mirë në Gjermani nga Auto Motor und...

Hyundai në bisedime me Apple për të prodhuar ‘Apple Car’

Apple thuhet se po negocion një marrëveshje që mund të rezultojë në një partneritet me prodhuesin e Koresë së Jugut, Hyundai, në një automjet elektrik dhe teknologji të specializuar të baterisë. Korea Economic Daily raporton se Apple dhe Hyundai janë...

Pse nuk duhet të nxehen veturat para se të niseni për diku?

Gjatë muajve të ftohtë të dimrit, kur duhet të udhëtoni diku, ju ndizni makinën të themi 10 ose 20 minuta më herët para se të niseni, për ta ngrohur paraprakisht. Kush nuk pëlqen të futet në një makinë të ngrohtë...

Garë me super klasë: Tesla kundër Porsche dhe Lamborghini

Kur 5 makina me performancë të lartë të klasës ekstreme garojnë kundër njëra-tjetrës në një garë tërheqëse, eksitimi është i garantuar. Ky është edhe rasti në këtë video, sepse gara e nxitimit vendoset vetëm në metrat e fundit, transmeton Telegrafi. https://www.youtube.com/embed/7GGTQAqmYCw Dy...

Kë e sheh Volkswagen si një rival në të ardhmen?

CEO i Grupit VW Herbert Dis beson se gjigantët e teknologjisë do të paraqesin një sfidë më të madhe në të ardhmen sesa rivalët tradicionalë. Sipas Bloomberg , njeriu i parë i Volkswagen komentoi njoftimet e përsëritura që Apple mund...

Cilat makina u shitën më së shumti në Gjermani në vitin 2020?

Nuk është sekret që shoferët gjermanë preferojnë automjetet e tyre. Siç pritej, gjatë 11 muajve të vitit 2020, gjermanët më së shumti blinin makina nga prodhuesit vendas. Dominimi i modeleve të zotëruar nga kompanitë gjermane në këtë treg tregon më...
- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit

Përleshje mes kosovarëve në Zvicër, plagosen burrë e grua

Një burrë dhe një grua kanë mbetur të plagosur në një konflikt mes disa kosovarëve, që ka ndodhur sot rreth...