E mërkurë, 14 Prill, 2021
No menu items!
spot_imgspot_img

Kuzhina

Shijojeni pijen tuaj të preferuar: Si të bëni shkumë qumështi pa aparat kafeje?

htoni shkumë qumështi të bërë në shtëpi në një filxhan kafe Ju nevojiten qumësht, një kavanoz i vogël me kapak dhe një furrë me mikrovalë. Hidhni aq qumësht në kavanoz sa zakonisht pini me kafe. Mos e lini qumështin të kalojë...

Domethёnia e vezëve tё Pashkëve!

Pashkët janë një festë fetare, por disa nga zakonet e saj, të tilla si vezët e Pashkëve, ka të ngjarë të lidhen me traditat pagane. Veza, një simbol i lashtë i jetës së re, është shoqëruar me festa pagane...

Kujt nuk i rekomandohet pirja e kafesë?

Shumica e njerëzve zakonisht e përkufizojnë kafenë si një eliksir shëndetësor. Kjo vërtetohet pjesërisht nga hulumtime të caktuara. Është përcaktuar që kafeja mund të ndihmojë me disa kushte, dhe ata shpesh tregojnë se gjithashtu ka një efekt në humbjen...

Salcë Karbonara

Salcë Karbonara Një shoqëruese shumë e shijshme dhe burim i pasur i proteinave. Makaronat me salcë karbonara përbëjnë një pjatë të thjeshtë dhe të lehtë, me shije fantastike prej salcës së pasur e të butë me pançetë, djathë dhe vezë. Përbërësit 200...

Simite shtëpie me gjalpë: Kush i provon njëherë, më nuk do të blejë bukë!

Të buta, të shijshme dhe të ngrohta – ideale për kafjall apo darkë, por edhe për drekë – në vend të bukës. Përbërësit: ▪ 250 g miell, ▪ 75 g gjalpë, ▪ 1 dl qumësht, ▪ një gotë ajkë, ▪ të...

Torte ‘reform’

Nevojiten: * 150 gr çokollatë * 300 gr arra * 1 lugë e gjysmë miell * 8 lugë sheqer * 100 gr rrush i thatë * 10 vezë * 150 gr gjalpë * 30 ml rum * 300 ml shtalpë * 10 lugë sheqer Gatimi Të bardhat e vezës i rrahim...

Sa kohë duhet për të zierë vezët?

Vezët janë një nga disa ushqime të cilat janë të mbushura me lëndë ushqyese që rrallë gjenden në dietën moderne. Ato përmbajnë të gjitha 21 aminoacidet që përbëjnë një dietë të ekuilibruar mirë. Vezët janë një nga ushqimet më...

Pastroni shporetin shpejtë dhe lehtë pa përdorimin e kimikateve

Disa nuk kanë kohë, nuk arrijnë, disa nuk kanë vullnet për të pastruar shporetin menjëherë, dhe disa thjesht e bëjnë atë punë një herë në javë. Por kur vendos të pastrojë shporetin e saj, çdo amvise ka shumë të ngjarë...

Provoni recetën më të shijshme me kofshë pule të cilën nuk do ta harroni kurrë

Receta është shumë e thjeshtë, ndërkohë që do të jetë gati për vetëm 30 minuta, por ne ju këshillojmë që ta marinoni mishin gjatë natës, në mënyrë që kofshët të thithin të gjitha lëngjet për të qenë edhe më...

Gabimet të cilat shumica i bëjnë kur e ngjeshim brumin

Shikoni nëse i bëni edhe ju këto tri gabime më të shpeshta Gabimi 1. Përdorimi i tepsisë ngjyrë të errët Mbase kjo ju tingëllon si marrëzi, mirëpo ka logjikë: tepsia e errët më shpejt nxehet dhe janë më të mëdha shanset...
- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit

Valdrin Sahiti përkrah Vjosa Osmanit: Ky vend po ecën përpara, vajza ime do ketë shembuj për të ndjekur

Stilisti i njohur shqiptar, Valdrin Sahiti, e ka kaluar mëngjesin e sotëm në presidencë, pranë Presidentes më të re...