E hënë, 6 Shkurt, 2023
No menu items!
spot_img

Këshilla për kafshët

Përse macet dëshirojnë të flenë me njerëz?

Nëse keni mace në shtëpi, me siguri ju kujtohet momenti kur shkoni të flini gjumë: macja ju mbështet në gjoks dhe gërhin derisa të fle… A keni pyetur ndonjëherë përse ato veprojnë ashtu? Siguria Si çështje instinkti, kafshët dëshirojnë të ndihen të...

Pse macja nuhat fytyrën tuaj?

Pronarët e maceve mësojnë shumë shpejt se macet vijnë me çuditë e tyre të veçanta. Por ju nuk mund ta kuptoni se disa nga sjelljet e tyre të çuditshme janë në të vërtetë shumë të zakonshme me macet e...

Shkenca ka provuar: Qentë janë xhelozë

Në eksperimentin e kryer në Universitetin e Kalifornisë për të provuar xhelozinë te qentë, rreth 80% e qenve treguan shenja xhelozie kur pronarët e tyre luanin me robotin, ndërsa disa madje u ankuan te roboti! Revista shkencore “Plos One” publikoi...

Qentë shohin dhe mbajnë në mend gjithçka që bëni

Një studim i ri zbulon se qentë mbajnë në mend gjithçka që bëjmë, madje edhe atë që nuk ka asnjë lidhje me ta Claudia Fugaca, studiuese e sjelljes së kafshëve nga Hungaria, u përpoq të stërviste qentë për të bërë...

Ju e dini se çfarë do të thotë hungërimi, por nëse një qen mbyll sytë ndërsa e përkëdhelni, kjo nuk është një shenjë e...

Nëse keni një qen, me siguri mendoni se e njihni shumë mirë Por kjo nuk është gjithmonë kështu, sepse disa nga reagimet e tij shpesh kuptohen gabimisht. Nëse kanakari shtëpiak mbyll sytë kur e përkëdhelni në kokë, nuk do të thotë...

Pse qenve që jetojnë në një shtëpi apo banesa u bien qimet më shumë?

Ka raca që pothuajse nuk ndërrojnë qimet, te disa qen keni ndjesinë që rënia e qimeve nuk ndalet kurrë dhe, ky proces, ose intensiteti i tij, mund të varet nga kushtet në të cilat jeton qeni. Rënia e qimeve të...

Qentë me bishtin e tyre shprehin emocione: Tundja e bishtit nuk do të thotë gjithmonë se janë të lumtur

Pak gjëra janë më të këndshme kur ktheheni në shtëpi nga një qen që ju përshëndet me një tundje të gëzuar të bishtit Qentë shprehin emocione me bishtin e tyre, shpjegon ekspertja e sjelljes së qenve, Katja Krauss, për agjencinë...

Festivali i Shqiponjës, ku vajzat konkurrojnë për çmimet e shqiponjës më të mirë

Festivali i Shqiponjës, është një festival vjetor tradicional i mbajtur në Bayan-Ölgii aimag, Mongoli. Në festivalin e shqiponjës, gjuetarët kazakё tё shqiponjave (Burkitshi) festojnë trashëgiminë e tyre dhe garojnë për të kapur kafshë të vogla si dhelpra dhe lepuj...

Juve ju duhen perimet për të qenë të shëndetshëm, por a i duhen ato qenit tuaj?

Ndërsa perimet nuk janë të nevojshme për shëndetin e një qeni, në shumicën e rasteve ato nuk mund të dëmtojnë, thonë ekspertët. Qentë mund të përfitojnë nga perimet në dietën e tyre. Misri dhe patatet u japin atyre karbohidrate për...

Dy specie të reja të bufave qё klithin tashmë të rrezikuar, janё zbuluar në pyjet e Amazonёs

Pylli i Amazonës është plot me krijesa të panjohura për shkencën - dhe kjo është vetëm gjatё ditës. Pas errësimit, pylli shndёrrohёt nё një vend krejtёsisht tё ri, i gjallëruar me kafshë nate që kanë mbetur edhe më të...
- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit

Përleshje mes kosovarëve në Zvicër, plagosen burrë e grua

Një burrë dhe një grua kanë mbetur të plagosur në një konflikt mes disa kosovarëve, që ka ndodhur sot rreth...