E shtunë, 25 Mars, 2023
No menu items!
spot_img

Sporte Luftarake

Karriera e ARTË e Majlinda Kelmendit: Nga viti 2009, deri te pensionimi në Lojërat Olimpike “Tokio 2020”

Majlinda Kelmendi konfirmoi pak ditë më parë se gara në Lojërat Olimpike Tokio 2020 ishte e fundit në karrierën e saj të shquar në xhudo, duke u pensionuar në moshën 30-vjeçare. Xhudistja nga Peja i dha fund një karriere të...

Televizioni shtetëror serb e ndali transmetimin kur Nora Gjakova luftoi për medalje të artë – shpjegimi është i çuditshëm

Televizioni shtetëror serb (RTS) e kishte ndërprerë transmetimin e Lojërave Olimpike në Tokio kur garuesja nga Kosova filloi luftën për medaljen e artë. Nora Gjakova hyri në histori duke fituar medaljen e dytë të artë për Kosovën në ‘Tokio 2020’...

Mediat ndërkombëtare raportojnë për triumfin e Distria Krasniqit në Lojërat Olimpike “Tokio 2020”

Distria Krasniqi i solli Kosovës medaljen e dytë të artë në Lojërat Olimpike “Tokio 2020”, pas asaj të Majlinda Kelmendit në ‘Rio 2016’. Xhudistja nga Peja e filloi mirë rrugëtimin e saj parë te medalja e artë, pasi i fitoi...

Momenti kur Distria Krasniqi shpërthen në lot pas marrjes së medaljes së artë dhe intonimit të himnit të Kosovës në “Tokio 2020”

Xhudistja jonë, Distria Krasniqi ka dhuruar një moment sa emocionues po aq edhe të bukur me lot gëzimi në fytyrën e saj, pasi pranimit të medaljes së artë dhe intonimit të himnit të Kosovës në podiumin e medaljeve në...

Laura Fazliu fiton medaljen e bronztë në garën e “European Open” në Zagreb të Kroacisë

Laura Fazliu ka fituar medaljen e bronztë në xhudo në kuadër të “European Open”, që po mbahet në Zagreb të Kroacisë. Xhudistja kosovare në kategorinë deri në 63 kg, shënoi pesë fitore (një pa luftë), ndërsa u mund në gjysmëfinale....

Kosova e para deri më tani me medalje të fituara në Kampionatin Evropian të xhudos

Akil Gjakova është bërë për herë të parë kampion i Evropës në xhudo për senior, në Kampionatin Evropian që po mbahet në Lisbonë të Portugalisë. Xhudisti ynë fitoi medaljen e artë në kategorinë deri në 73 kilogramë, duke u bërë...

Distria Krasniqi shkëlqen në Kampionatin Evropian të xhudos nё Portugali

Distria Krasniqi e ka treguar edhe njё herё shpirtin e saj luftarak në Kampionatin Evropian të xhudos që po mbahet në Lisbonë të Portugalisё, duke triumfuar pёrballё tё gjitha kundёrshtareve. Ndeshjen e saj finale ajo e fitoi me ippon, ngase...

Nora Gjakova e artë në Tibilisi

Nora Gjakova ka fituar një tjetër medalje të artë për Kosovën. Xhudistja pejane ka fituar medaljen e artë në grand slamin e Tibilisit në Gjeorgji. Nora garoi në kategorinë deri 57 kilogramë dhe në finale e mposhti xhudisten gjeorgjiane, Eteri Liparteliani. Për...

Adesanya pëson humbjen e parë në karrierë në UFC 259, Jon Blachewicz unifikon titujt “Middle heavyweight” dhe “Middleweight”

Jon Blachewicz ka triumfuar ndaj luftëtarit Israel Adesanya në kuadër të UFC 259.Adesanya ishte i pamposhtur me një rekord prej 20 fitoresh dhe zero humbjesh deri tani. Blachewicz i shkaktoi humbjen e parë në karrierë Adesanyas në kuadër të UFC...

Majlinda Kelmendi fiton medaljen e bronztë në Grand Slamin e xhudos në Tel Aviv

Kampionia olimpike, Majlinda Kelmendi ka fituar medaljen e bronztë në Grand Slamin e xhudos në Tel Aviv. Në luftë për medalje të bronztë, xhudistja pejane është dashur të takohet me belgen Charline Van Snick. Por Van Snick nuk u paraqit...
- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit

Përleshje mes kosovarëve në Zvicër, plagosen burrë e grua

Një burrë dhe një grua kanë mbetur të plagosur në një konflikt mes disa kosovarëve, që ka ndodhur sot rreth...