E hënë, 6 Shkurt, 2023
No menu items!
spot_img

Ushqimi dhe Dieta

Ëmbëlsira e ftohtë me kos dhe fruta – Receta e ditës

Ëmbëlsirat janë gjithmonë një pikë kyçe e drekave festive në familje. Ato, përveç shijes, i japin një tjetër bukuri ditës por edhe tryezës. Kjo recetë kërkon përdorimin e xhelatinës por nëse dëshironi mund ta shmangni përdotimin e saj. Më pas zgjidhni...

Dita Kombëtare e Luleshtrydheve

Kjo ditё kremtohet në 20 maj të çdo viti. Origjina e saktë dhe themeluesi i ‘Ditës Kombëtare të Luleshtrydheve’ ёshtё ende i panjohur. Në shekullin e 18-të, luleshtrydhet e para u rritën në Francë, ndёrsa kjo ditё kremtohet nё...

Çfarë i bën kafja në të vërtetë lëkurës tuaj

Kafeja është e mirë për diçka tjetër përveç zgjimit. Sipas një studimi është zbuluar se konsumimi i kafes zvogëlon rrezikun e kancerit të lëkurës. Një studim që zgjati pak më shumë se 10 vjet dhe përfshiu 450,000 njerëz nën kujdesin e...

Frutat që duhet të zgjidhni për muskuj të fortë dhe shëndet të plotë

Nëse po përpiqeni të mirëmbani ose të shëroni muskujt, frutat janë të vetmet që nuk ju vijnë ndërmend. Por gaboheni. Frutat janë po aq të rëndësishme sa çdo ushqim tjetër. Kaliumi që ato përmbajnë ndihmon muskujt, karbohidratet parandalojnë djegien e...

A është i shëndetshëm qumështi i bajames

Qumështi i bajames është bërë lloji më i popullarizuar i qumështit vegjetal. Pothuajse 1.5 miliard dollarë janë shpenzuar për të në botë vetëm vitin e kaluar. Sidoqoftë, mund të pyesni se sa i shëndetshëm është në të vërtetë. Prania e...

Ujë, mjaltë e limon esëll në mëngjes për imunitet të fortë

Uji me limon është një nga mënyrat më të mira për të hidratuar organizmin dhe ofruar atij një dozë të fortë të vitaminës C. Ai përbën një kurë ideale për një fillim të mbarë të ditës, sidomos për ata...

Si mund të reagoj trupi pas marrjes së proteinave?

Ju po përpiqeni të bëni gjënë e duhur për trupin tuaj dhe t’i siguroni atij proteina që i duhen për të ruajtur funksione të ndryshme trupore, duke përfshirë ndihmën për ndërtimin dhe mirëmbajtjen e muskujve. E gjitha ju përpiqeni të...

Çaji që zvogëlon fryrjen e barkut dhe shkrin kilogramët

Çaji përbëhet nga menta dhe xhenxhefili të cilët zvogëlojnë fryrjen dhe pastrojnë trupin nga toksinat. Pini atë çdo ditë dhe do të vini re se si kilogramët thjesht shkrihen. Menta është e shkëlqyeshme për tretjen, parandalon ngrënien e tepërt dhe zvogëlon...

Çfarë është kafeina?

Kafeina është një stimulues natyral që më së shpeshti gjendet në çaj, kafe dhe bimë kakao. Funksionon duke stimuluar trurin dhe sistemin nervor qendror, duke ju ndihmuar të qëndroni vigjilent dhe të parandaloni shfaqjen e lodhjes. Historianët e kanё gjurmuar...

Njihuni me vlerat e lëngut të karrotave në kurimin e diabetit, receta e duhur

Diabetikët zakonisht kanë kufizime të mëdha në ushqime dhe mënyrën e jetesës. Shumë prej ushqimeve që mund të konsumoni në një ditë për diabetikët janë të ndaluara, këtu futet sheqeri, buka, prodhimet e brumit madje dhe disa fruta. Megjithatë disa...
- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit

Përleshje mes kosovarëve në Zvicër, plagosen burrë e grua

Një burrë dhe një grua kanë mbetur të plagosur në një konflikt mes disa kosovarëve, që ka ndodhur sot rreth...