E shtunë, 25 Mars, 2023
No menu items!
spot_img

Psikologji

Mësoni si të ndaloni të shqetësoheni vazhdimisht dhe për gjithçka!

Sa herë nuk mund të flini gjumë, sepse nuk mund të pushonit së shqetësuari për problemet? Sa herë nuk keni qenë në gjendje të përqendroheshit në atë që do të duhej për shkak të mendimit të vazhdueshëm dhe frikës nga...

Pesë gjëra të thjeshta për t’i përdorur sa herë ndiheni pesimist

Ndonjëherë, zakonet që ekspertët rekomandojnë për t’u shkëputur nga humori i keq dhe për të rritur nivelet e lumturisë nuk shkojnë në një linjë me të përditshmen tonë Kush ka kohë të ulet dhe të bëjë seanca të zgjatura meditimi...

Ne duhet të përshtatemi në mënyrë që të zhvillohemi

Sipas veprёs “This Too Shall Pass” ('Edhe kjo do tё kaloj') nga Julia Samuel, citate tё publikuara nё ‘The Guardian’ me ndryshime, fillon me atё se, klientja e saj Deze kohët e fundit i kishte thёnё: “Unë thjesht dua...

Yndyra në vithe është e shëndetshme

Sa herë jeni dëshpëruar për shkak të madhësisë së vitheve tuaja dhe keni provuar një sërë ushtrimesh për vithe deri në kufijtë e qëndresës? Nëse u besohet shkencëtarëve të Oksfordit, mbase nuk duhet të shqetësoheni aq shumë. Ata pretendojnë se...

Kujt nuk i rekomandohet pirja e kafesë?

Shumica e njerëzve zakonisht e përkufizojnë kafenë si një eliksir shëndetësor. Kjo vërtetohet pjesërisht nga hulumtime të caktuara. Është përcaktuar që kafeja mund të ndihmojë me disa kushte, dhe ata shpesh tregojnë se gjithashtu ka një efekt në humbjen...

Shkolla virtuale mund të jetë e dëmshme për shëndetin mendor të fëmijëve

Shkollat virtuale mund të të paraqesin më shumë rreziqe për shëndetin mendor dhe mirëqenien e fëmijëve dhe prindërve sesa të mësuarit normalisht Sipas një studimi të botuar të enjten, 25 mars, nga CDC (Qendrat Amerikane për Kontrollon dhe Parandalimin e...

Fjetja dhe zgjimi në kohë të ndryshme çdo natë mund të shkaktojë depresion

A shkoni në shtrat në kohë të ndryshme çdo natë dhe zgjoheni në kohë të ndryshme çdo mëngjes? Ndërsa mund të mos e mendoni shumë për këtë, hulumtimi tani tregon se kohët e paqëndrueshme të gjumit, pavarësisht se sa gjumë...

Ja çfarë duhet të dini nëse po kaloni një ditë të keqe

Nuk ka lumturi të përhershme, por ka një rrugëtim drejt saj që mund të jetë e bukur nëse ju e doni të tillë. Mos e lini trishtimin e momentit apo çastet e ankthit t’ju gënjejnë. Kujtoni se çdo gjë kalon, por...

“Kur kanë 3 vajza duan një djalë”/ Gjinekologia zbulon cilat gra kryejnë më shumë aborte selektive

Mjekja e njohur obstetër-gjinekologe, Enriketa Kroi foli për abortet selektive duke thënë se bëhen më së shumti nga gratë në zonat rurale, ndërsa abortet joselektive nga ato në zonat urbane. “Gratë e zonave rurale kryejnë më shumë aborte selektive. Kur...

Mposhteni stresin: Ushtrimi për të cilin nuk keni ditur do t’ju ndihmojë që t’i luftoni problemet tuaja

Psikologu Ryan Niemiec këtë ushtrim e quan Pauzë ndërgjegjësimi. Përbëhet nga dy hapa, dhe ju duhen vetëm 10 – 15 sekonda! “Jeto momentin”, “Moment pas momenti”, “Thjesht, merr frymë”, “Qëndro tani dhe këtu”, “Përballu me problemet tuaja” – Kush nuk...
- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit

Përleshje mes kosovarëve në Zvicër, plagosen burrë e grua

Një burrë dhe një grua kanë mbetur të plagosur në një konflikt mes disa kosovarëve, që ka ndodhur sot rreth...