E shtunë, 25 Mars, 2023
No menu items!
spot_img

Këshilla mjekësore

A është e sigurt të merrni paracetamol çdo ditë?

Ilaçet kundër dhimbjeve me kosto të ulët mund të blihen në shumicën e farmacive. Paracetamoli përdoret për të trajtuar dhimbjet dhe gjithashtu mund të përdoret për të ulur një temperaturë të lartë. Duke parë se është një ilaç kaq i dobishëm,...

Vitamina B12 – arma më e fortë në luftën kundër sëmundjeve të rënda

Vitamina B12 i përket një grupi vitaminash që trupi i njeriut nuk mund t’i prodhojë vetë. Bimët nuk përmbajnë vitaminë B12, kështu që burimi kryesor i kësaj vitamine është ushqimi me origjinë shtazore. Burimet e saj të mira janë peshqit, butakët,...

Sulmi në zemër – koha dhe simptomat më të shpeshta

Shumica e njerëzve përjetojnë një sulm në zemër ose goditje në tru rreth orës 6:30 të mëngjesit, raporton Daily Mail, dhe arsyeja është niveli i proteinave në qarkullimin e gjakut. Shkencëtarët analizuan frenuesin e aktivizuesit të plazma-gjenit, i cili ngadalëson...

A duhet ta mbaj maskën pasi të kem bërë vaksinën e Covid-19?

Autoritetet shëndetësore duan që njerëzit të mbajnë maska dhe distancimin social, edhe pasi të marrin vaksinën anti-Covid. Kjo mund të duket kundër-intuitive. Tek e fundit, a nuk është i mbrojtur nga koronavirusi ai që është vaksinuar kundër tij? Përgjigja është...

Si ta ruani freskinë e borzilokut: Truk i shkëlqyeshëm me të cilin kjo erëz të qëndrojë e freskët, aromatike, plot shije dhe gjithmonë e...

Nëse dini si ta ruani freskinë e fletëve të borzilokut, mundeni kurdo që të dëshironi vetë të bëni pesto ose shtesë të shijshme për mish. Fletët e borzilokut të freskët mbështillni në letër të njomur kuzhine, futeni në qese plastike...

Simptomat që tregojnë se keni mungesë të vitaminave

Këto janë disa nga simptomat se organizmit tuaj i mungojnë mineralet dhe vitaminat. Mungesa e vitaminave A, C, D i K, si dhe kromit, zinkut, magnezit shkakton dobësimin e eshtrave, të cilët në moshë të shtyrë janë të lehtë për...

Me këta hapa të thjeshtë mund të eliminoni gjithë pikat e zeza në fytyrë

Për të luftuar përfundimisht pikat e zeza, mjafton të adoptojmë disa praktika të mira.   Është e vërtetë që pikat e zeza janë më të zakonshme në adoleshencë duke pasur parasysh se, ashtu si puçrrat, ato janë të lidhura ngushtë me...

Të përzierat, dhembja e kokës, konfuzioni… Si të dimë që kemi pirë shumë ujë?

E dimë të gjithë shumë mirë që uji na është i domosdoshëm, mirëpo a e dini që me pirjen e ujit mundeni edhe ta teproni? Uji na ndihmon të ruajmë temperaturën e trupit, të krijojmë pështymë dhe të qarkullojmë lëndë...
- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit

Përleshje mes kosovarëve në Zvicër, plagosen burrë e grua

Një burrë dhe një grua kanë mbetur të plagosur në një konflikt mes disa kosovarëve, që ka ndodhur sot rreth...