E shtunë, 19 Qershor, 2021
No menu items!
spot_img

Këshilla mjekësore

Pse nuk duhet të merrni vitaminën E si shtesë dietike?

Për shumë njerëz, marrja e suplementeve është pjesë e rutinës së tyre në mëngjes. Prej kohësh është menduar se suplemente të tilla janë një mënyrë e shpejtë dhe adekuate për të kompensuar nevojën ditore për lëndë ushqyese që mund t’ju...

Kujt nuk i rekomandohet pirja e kafesë?

Shumica e njerëzve zakonisht e përkufizojnë kafenë si një eliksir shëndetësor. Kjo vërtetohet pjesërisht nga hulumtime të caktuara. Është përcaktuar që kafeja mund të ndihmojë me disa kushte, dhe ata shpesh tregojnë se gjithashtu ka një efekt në humbjen...

Këshilla praktike për largimin e gëlqeres dhe mykut nga banja

Ka shumë mjete me të cilat mund të hapni vrimat në kokën e dushit, por Carolyn Forte, drejtoreshë e Institutit Good Housekeeping, thotë se ju duhen vetëm disa përbërës që tashmë i keni në kuzhinë. Ajo zbuloi për portalin...

Ja pse duhet praktikuar kontaktin lëkurë me lëkurë me foshnjen tuaj pas lindjes

Metoda e thjeshtë dhe praktike për të qenë lëkurë me lëkurë me foshnjen tuaj pas lindjes ka shumë efekte terapuetike si për foshnjen ashtu edhe për nënë. Metoda lëkurë në lëkurë ju jep mundësinë që të lidheni fizikisht dhe të...

Largoni mykun në lëkurë me metoda natyrale

Myku i lëkurës është një infeksion i pakëndshëm që shkakton djegie dhe kruarje të lëkurës. Ky infeksion pushton keratinën e vdekur, një proteinë që gjendet tek lëkura, thonjtë dhe flokët, dhe mund të shfaqet në zona të ndryshme. Më poshtë do...

Vitamina D e rëndësishme në luftën kundër Covid-19

Një mungesë ose një nivel i ulët i vitaminës D në trup shoqërohet me forma më të rënda të sëmundjes, sipas një studimi të kryer në Itali mbi njerëzit që u shëruan nga kovida 19, shkruan e përditshmja “Sanita”,...

Pse duhet të pini ujë të ngrohtë çdo mëngjes?

Shumica e njerëzve e fillojnë ditën me një filxhan kafe ose çaj për të ngrohur trupin e tyre pasi janë ngritur nga shtrati. Kur pinë ujë, ata priren ta preferojnë të ftohtë, por kjo nuk është gjithmonë e mirë. Pirja...

Hithrat – kurë e mirë për diabetin dhe reumatizmin

Falë hithrës, trupi thith glukozën më ngadalë, duke parandaluar kështu një rritje të papritur të niveleve të sheqerit në gjak. Hithra, ndër të tjera, siguron lehtësim të madh për diabetin, artritin reumatoid dhe rinitin alergjik, të cilat janë epidemi të...

Pse uji duhet të pihet vazhdimisht dhe të mos prisni të jeni të etur

Mungesa e ujit është e dukshme menjëherë në lëkurë, sepse lëkura bëhet e thatë, e lodhur, gri dhe rraskapitur… Uji përmban pothuajse 65% të trupit tonë dhe është përgjegjës për një numër funksionesh jetësore – nga ruajtja e niveleve të...

A është e sigurt të merrni paracetamol çdo ditë?

Ilaçet kundër dhimbjeve me kosto të ulët mund të blihen në shumicën e farmacive. Paracetamoli përdoret për të trajtuar dhimbjet dhe gjithashtu mund të përdoret për të ulur një temperaturë të lartë. Duke parë se është një ilaç kaq i dobishëm,...
- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit

Ferrari SF90 vjen si frymëzim për atlete

Puma dhe Ferrari kanë një produkt të përbashkët. Emri i tij është ION F, dhe është një atlete e frymëzuar...