E martë, 18 Maj, 2021
No menu items!
spot_imgspot_img

Këshilla mjekësore

Si të rregulloni problemet me tretjen?

Nutricionistja Lorin Lax ka shpjeguar se cili është “lloji i stomakut” tretës, dhe tani po flet për llojin që lidhet me imunitetin. Deri në 70 për qind të sistemit imunitar ndodhet në stomak, andaj do të ndiejmë shumë simptoma se...

Mënyra si e mbron vaji i ullirit zemrën

Kur njeriu ushqehet, në gjakun e tij rritet niveli i një proteine që njihet si apolipoprotein A-IV, e cila luan një rol të rëndësishëm në parandalimin e atakut në zemër dhe iskemisë. Rritja e nivelit të kësaj proteine ndodh kryesisht...

Nëse vuani nga alergjia, këto bimë mbani në shtëpi: Ajri i pastër për jetë më të lehtë!

Nëse ju ndodh që në mëngjes, sapo të ngriheni nga shtrati, teshtini edhe nga disa herë pa ndërprerë – kjo do të thotë që jeni alergjikë Ka diçka në ambientin tuaj që “nuk lejon” të merrni frymë normalisht, Ekspertët propozojnë t’i...

Nëse jeni kureshtarë ta dini, neurologët thonë se kjo është stërvitja më e mirë për trurin

Ushtrimet dhe aktiviteti fizik janë të rëndësishme për shëndetin e trurit dhe kjo nuk është ndonjë fakt që thuhet për herë të parë Aktivitetet fizike gjenerojnë neurone të reja në zonën e trurit që lidhet me kujtesën, të mësuarit dhe...

Studimet e reja tregojnё se testi i ri i gjakut mund të zbulojë mbi 50 lloje të kancerit

Ky përparim shkencor mund të identifikojë tumoret, madje edhe pa simptoma. Në një studim, një test i ri i gjakut arriti të zbulojë mbi 50 lloje të ndryshme të kancerit në mijëra pjesëmarrës, si dhe të lokalizojë saktësisht pozicionin e...

Ngrënia e fëstëkëve para gjumit do t’ju ndihmojë të flini më mirë

A nuk është mirë kur përgjigja për një nga problemet e jetës përfshin një meze të lehtë të shijshme? Për ata që përpiqen të bëjnë një gjumë të mirë, të konsumojnë një grusht fëstëk para gjumit mund të jetë...

Sheqeri nuk ёshtё i mirë për zhvillimin e trurit të fëmijës suaj

Sheqeri nuk ёshtё aq i mirë për zhvillimin e trurit të fëmijës suaj, sugjeron studimi i fundit. Hulumtimi i ri tregon se si konsumi i lartë i sheqerit në ndikon të mësuar dhe në kujtesë. Studimi i ri i udhëhequr...

Kurat natyrale kundër kollitjes dhe problemeve me frymëmarrjen

Edhe gjatë stinës së pranverës organizmi ynë vazhdon betejën me kollën, rrufën dhe problemet e rrugëve të frymëmarrjes. Kolla nuk duhet anashkaluar asnjëherë sepse jo vetëm që prish stilin e jetës, por shkakton dëme fizike dhe shëndetësore. Më poshtë do...

Yndyra në vithe është e shëndetshme

Sa herë jeni dëshpëruar për shkak të madhësisë së vitheve tuaja dhe keni provuar një sërë ushtrimesh për vithe deri në kufijtë e qëndresës? Nëse u besohet shkencëtarëve të Oksfordit, mbase nuk duhet të shqetësoheni aq shumë. Ata pretendojnë se...

Pse nuk duhet të merrni vitaminën E si shtesë dietike?

Për shumë njerëz, marrja e suplementeve është pjesë e rutinës së tyre në mëngjes. Prej kohësh është menduar se suplemente të tilla janë një mënyrë e shpejtë dhe adekuate për të kompensuar nevojën ditore për lëndë ushqyese që mund t’ju...
- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit

Richard Mille prezantoi një orë dore që kushton 821 mijë euro

Partneriteti i McLaren me Richard Mille ka rezultuar në një orë të re të shtrenjtë. Është një model RM 40-01...