E hënë, 18 Janar, 2021
No menu items!

Shëndetësi

Këto janë statistikat për ditën e sotme nga IKSHPK

Insituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike si çdo ditë tjetër edhe sot ka publikuar statistikat e të shëruarve, të infektuarve dhe të vdekurve nga COVID-19. Nga ky institut bëhet e ditur se në vendin tonë në 24 orët e fundit janë...

Çka është infertiliteti mashkullor?

Riprodhimi për shumicën e qifteve është një përvojë e thjeshtë dhe e natyrshme. Megjithatë, për disa çifte kjo është shumë vështirë. Pjelloria e mashkullit përgjithësisht varet nga sasia dhe cilësia e spermës së tij. Nëse numri i spermatozoideve është...

Ja se çfarë i ndodh trupit tuaj nëse konsumoni vaj ulliri me stomak bosh

Vaji i ullirit përdoret për gjellëra e sallata të ndryshme, por duke e ditur se ai përmban fenole, sterile dhe acide yndyrore si acidi linolenik dhe palmitik, acidi oleik dhe yndyrna esenciale për një shëndet të mirë duke qenë se...

5 arsye pse duhet të hani patjetër mëngjesin

Ne kemi listuar më poshtë  pesë arsye përse duhet të hani mëngjes çdo ditë Nëse mendoni të hiqni dorë nga mëngjesi për të rënë nga pesha, mendojeni mirë, transmeton lajmi.net. Ka patur plot artikuj ku argumentohet rëndësia e një mëngjesi të...

Si të dalloni nëse tashmë keni kaluar coronavirusin

Mënyra më e qartë për të kuptuar nëse keni pasur coronavirus është të bëni një test të antitrupave, megjithatë, ato nuk janë plotësisht të besueshme. Dr. Dan Bunstone, kryeshefi mjekësor në Push Doctor tregon se si të dalloni nëse e...

Zbulimi më i ri në sport do të mundësojë rehabilitim më të shpejtë pas lëndimit

Hulumtimi më i ri i Universitetit Edith Cowan (ECU) ka zbuluar që trajnimi i njërës dorë mund të përmirësojë forcën dhe të zvogëlojë humbjen e muskujve të dorës tjetër – madje pa e lëvizur Rezultatet e studimit do të mund...

Lloj i ri i COVDI-19: Shkencëtarët tregojnë katër simptomat dalluese

Në fund të dhjetorit të vitit të kaluar në Mbretërinë e Bashkuar, provat filluan të shfaqeshin për një variant COVID-19 i cili ishte mbizotërues dhe shpejt i tejkalonte variantet para-ekzistuese në të paktën tre rajone të Anglisë. Në një...

Çaji i shëndetit, përbërësit e të cilit i kemi në çdo familje

Stina e dimrit është stina e ftohjeve më të shpeshta dhe e gripave të cilët na bëjnë të ndihemi jo rehat sidomos në këtë kohë pandemie. Sa herë që sëmuremi, shtëpinë e mbushim me barëra shumica e të cilëve...

Parashikimet rreth coronavirusit në 2021: Suksesi i vaksinës dhe një ‘virus i ri’ në Kinë

Coronavirusi ka kapur botën vitin e kaluar, duke infektuar dhjetëra miliona njerëz në të gjithë botën në pandeminë më të keqe që nga gripi spanjoll 100 vjet më parë. Një ekspert britanik ka ndarë parashikimet e tij në lidhje me...

Vazhdon të rritet numri i të shëruarve nga COVID-19

Në vendin tonë po vazhdon të rritet numri i të shëruarve të cilët kanë dalë pozitiv me COVID-19. Këtë lajm e kanë bërë të ditur Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës në faqen e tyre në rrjetin social Facebook...
- Advertisement -

Lajmet e fundit

Ramiz Lladrovci i kërkon 100 mijë euro dëmshpërblim nga gazetari Vehbi Kajtazi

Kryetari i Drenasit, Ramiz Lladrovci, ka dorëzuar padi për shpifje kundër gazetarit Vehbi Kajtazi, me anë të së cilës...