E hënë, 6 Shkurt, 2023
No menu items!
spot_img

Shëndetësi

Ngrënia e këtij ushqimi për mëngjes ndihmon në kthimin e humbjes së muskujve me kalimin e moshës

Asgjë nuk e mposht një mëngjes të përzemërt të mbushur me ushqime të shijshme si vezët dhe avokadot. Së bashku me shijen e shkëlqyeshme, hulumtimet e reja pohojnë se fillimi i ditës sonë me lëndë ushqyese të pasura me...

Pijet që përmirësojnë shëndetin e zemrës

Sëmundjet e zemrës janë nga sëmundjet më të përhapura në vendin tonë.  Sëmundjet kardiovaskulare janë shkaktare të shumë vdekjeve në botë. Ato përfshijnë edhe difektet e zemrës, aritminë dhe sëmundjen e arterieve koronare. Shëndeti i zemrës përmirësohet ose përkeqësohet në...

A duhet t’i kontrolloni rregullisht nivelet e kolesterolit?

Nivelet e kolesterolit mund t’ju tregojnë informacione të rëndësishme për shëndetin e zemrës – të cilat nuk mund t’i dish pa e kryer testin në fjalë. Kjo për shkak se zakonisht niveli i lartë i kolesterolit nuk shkakton simptoma derisa...

Reagimi i organizmit tonë kur nuk jemi aktivë sa duhet

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) rekomandon 150 deri në 300 minuta ushtrim ose lëvizje të moderuar në javë dhe 75 deri në 150 minuta aktivitet me intensitet të lartë. “Stili i jetesës së ulur shoqërohet me një rrezik në rritje...

Mungesa e vitaminës B12: Tri simptoma të veçanta që gjenden në gojën tuaj

Mangësitë e vitaminës B12 ndonjëherë mund të shkaktojnë simptoma aq dramatike sa mund të besohet se mund të jetë një gjendje më e rëndë shëndetësore. Mangësitë e B12 shpesh nuk diagnostikohen derisa simptomat të bëhen mesatare deri të rënda...

Pse varianti Delta përhapet shumë më shpejt sesa llojet e tjerë të coronavirusit?

Në shumë vende të botës, ka një rritje alarmante me rastet e coronavirusit dhe ekspertët thonë se një faktor kryesor për këtë valë të fundit është varianti Delta. Varianti po përhapet rreth 55% më shpejt sesa lloji alfa, i cili...

Nëse keni rrjedhje të hundëve nga klima ose keni të ftohtë, shpëtimi është një produkt që të gjithë kemi në shtëpi

Nuk kushton asgjë dhe është një thesar i vërtetë. Rrjedhja e hundëve sigurisht që nuk është e këndshme, por ndihmon në përcaktimin e saktë të ekzistencës së mundshme të problemeve shëndetësore. Nga natyra dhe ngjyra e sekretimit, një mjek me përvojë...

Farat e borzilokut: Mbron zemrën, ul kolesterinën, parandalon shfaqjen e qelizave kancerogjene!

Në vendet mesdhetare, është një nga erëzat e domosdoshme, e cila madje kontribuon në dallimin e kuzhinës së tyre Çfarë është ajo që e bën këtë farë të vogël e të zezë kaq të çmuar? Hulumtime më të plota që do...

Pasojat mund të jenë fatale për jetën: Dalloni cili insekt ju ka pickuar, është shumë me rëndësi!

Leksion i rëndësishëm për të gjithë! Mund t’ju shpëtojë jetën Shumica e insekteve mund të bartin sëmundje, andaj është rregull shumë i rëndësishëm të identifikoni se çfarë insekti ju ka pickuar! Kjo është mënyra si t’i dalloni: 1. Pickimi i grethit Zonat të...

Katër hapa për të zhbllokuar dyllin e veshit në shtëpi

Dylli i veshit nuk është i këndshëm, por në shumicën e rasteve, grumbullimi i dyllit të veshit zhduket vetvetiu. Sidoqoftë, nëse mbledhja e dyllit të veshit po bëhet problem, ka disa metoda që mund të provoni në shtëpi për të...
- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit

Përleshje mes kosovarëve në Zvicër, plagosen burrë e grua

Një burrë dhe një grua kanë mbetur të plagosur në një konflikt mes disa kosovarëve, që ka ndodhur sot rreth...