E mërkurë, 14 Prill, 2021
No menu items!
spot_imgspot_img

Maqedoni

Serbia i dhuron Maqedonisë së Veriut 20 mijë doza Sputnik V

Maqedonia e Veriut ka pranuar 20.000 doza të vaksinës ruse Sputnik V, si dhuratë nga Serbia. “Të enjten pranuam donacionin e dytë nga Serbia, një akt i miqësisë së madhe që vjen në një kohë shumë të rëndësishme për ne....

Skandal i madh në Universitetin e Tetovës, publikohen plagjiaturat e disa profesorëve, të gjithë me tituj të falsifikuar, kanë kopjuar të gjitha punimet shkencore

Revista e njohur “Veritas” në një publikim të fundit ka shpalosur një hulumtim të gjërë mbi plagjiaturën dhe kopjimin në punimet shkencore të disa profesorëve të mjekësisë pranë Universitetit të Tetovës si Nexhbedin Beadini, Sheqibe Beadini, Albulena Beadini, Emira...

Ali Ahmeti uron Lumir Abdixhikun në krye të LDK-së

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti ia ka uruar Lumir Abdixhikut postin e ri si kryetar i Lidhjes Demokratike të Kosovës.   “I nderuari Lumir, Kam nderin e veçantë që në emër të të gjithë neve pranë Bashkimit Demokratik për...

Dy komuna në Maqedoni kërkojnë orë policore, për shkak të rritjes së rasteve me COVID-19

Rritja e rasteve pozitive me Covid-19 ka bërë që komunat si Negotina dhe Gjevgjelia të kërkojnë vendosjen e masave kufizuese, gjegjësisht orë policore. Sot këtë e ka kërkuar Gjevgjelia, ndërkaq dje Negotina. Gjevgjelia kërkon që ora policore të fillojë nga ora...

Tre dënime me burg të përjetshëm, 15 dhe nëntë vite burg për të akuzuarit në rastin “Monstra”

Shkup, 23 shkurt 2021 (MIA) – Gjykata i shpalli fajtorë dhe iu caktoi dënime me burg të përjetshëm të akuzuarve Halil Demiri, Afrim Ismailloviq dhe Agim Ismailloviq, dënim me burg prej 15 viteve për të akuzuarin Fejzi dhe dënim...

Filloi vaksinimi në Maqedoni, shumica e rasteve të reja janë me mutacionin britanik

Vaksinimi kundër coronavirusit në RMV ka nisur dje në spitalin modular të Klinikës për Sëmundje Infektive. Me vaksinat “Pfizer” u vaksinuan mjekja dhe infermierja kryesore në Klinikë, ndërsa më pas edhe të punësuarit në këtë institucion shëndetësor. Për momentin plani...

MSH Maqedoni: 92.5% më pak të sëmurë nga gripi sezonal

Ministria e Shëndetësisë informon se në sezonin 2020/202 numri i përgjithshëm i të sëmurëve nga gripi është 539. Kjo paraqet 92.5% më pak raste në krahasim me vitin e kaluar. Nga MSH thonë se numri më i madh i të...

Seanca të pesë komisioneve kuvendore në Maqedoni

Në Kuvend sot seanca do të mbajnë komisionet për Çështje të Rregullores, Mandatit dhe Imunitetit, për Punë dhe Politikë Sociale, për Shëndetësi, për Çështje Evropiane dhe për Buxhet dhe Financim. Në rend dite të Komisionit për Çështje të Rregullores, Mandatit...

Komuna e Tetovës është komuna me më së shumti borxhe në vend, gjithsej 9.4 milionë euro

Komuna e Tetovës është komuna me më së shumti borxhe nga komunat tjera. Në storien hulumtuese në kuadër të projektit “Bashkërisht në luftën kundër korrupsionit”, që financohet dhe mbështetet nga Delegacioni i Bashkimit Evropian, theksohet se Tetova, bashkërisht me...

UNESCO me rekomandime të reja të ashpra për Ohrin

Ohrit askush nuk mund t’i merr asgjë. Kështu mund të interpretohet shkurtimisht raporti i gjerë i UNESCO-s mbi gjendjen e trashëgimisë së mbrojtur natyrore dhe kulturore të rajonit të Ohrit, i cili është gati dhe u dërgohet institucioneve në...
- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit

MAPL ndanë rreth 4.35 milionë euro për komunat, në kuadër të Grantit të Performancës Komunale

Është mbajtur takimi i Komisionit të Grantit të Performancës Komunale në përbërje të përfaqësuesve të Ministrisë së Administrimit të...