E hënë, 6 Shkurt, 2023
No menu items!
spot_img

Kronika e Zezë

Përleshje mes kosovarëve në Zvicër, plagosen burrë e grua

Një burrë dhe një grua kanë mbetur të plagosur në një konflikt mes disa kosovarëve, që ka ndodhur sot rreth orës 01:00 pas mesnatës, në qytetin Falkensteinstrasse të St. Gallenit. Në këtë përleshje është përfshirë një 46-vjeçar nga Kosova, ku ka...

Situatë e rëndë në Gorisht të Vlorës, zjarri pranë puseve të naftës

Vatrat e zjarrit në fshatin Gorisht të Vlorës vijojnë të jenë aktive. Situata paraqitet ende e rëndë për shkak se pranë zones ndodhen edhe puset e naftës. Sakaq, vijohet të nderhyhet nga toka, nga forcat zjarrfikëse dhe banorë te zonës. Ndërkohë, mbrëmjen...

Zjarret në Greqi shkaktojnë evakuime masive

Mijëra turistë dhe banorë janë evakuuar nga qytetet në veri të kryeqyteti grek, Athinë, derisa zjarret janë përhapur në të gjithë vendin. Sipas BBC, erërat e forta dhe temperaturat e larta po e bëjnë të vështirë menaxhimin e flakëve, që...

Eksperti kroat i komunikacionit: Dy shoferë në një rrugë kaq të gjatë janë shumë pak

Duke marrë parasysh rrugën midis Frankfurtit dhe Prishtinës, dhe vetëm dy shoferë, ky është një problem shumë i madh. Kështu thotë eksperti kroat i komunikacionit, Goran Husinec pas aksidentit tragjik të autobusit që ndodhi në autostradën e Slavonski Brodit, duke...

E diela e kobshme – gjithçka që ndodhi në mëngjesin e hershëm të 25 korrikut në Kroaci

Dëshira për t’i kaluar pushimet verore në Kosovë, i kushtoi me jetë, lëndime, trauma e gjithçka tjetër 67 bashkatdhetarëve që jetojnë dhe punojnë në Gjermani. E gjithë kjo ndodhi në Kroaci, pasi njërin nga dy shoferët që ngiste autobusin e...

Të paktën 100 indianë të vdekur shkaku i rrëshqitjes së dheut pas reshjeve të mëdha

Të paktën 100 njerëz kanë vdekur në rrëshqitjet e dheut të shkaktuara nga shirat në Indinë perëndimore, thanë autoritetet sot, dhe gati 40 njerëz janë zhdukur në zonën Raigad të Maharashtra, në jug të kryeqytetit financiar Indian Mumbai. “Të paktën 35...

Kosovari në Gjermani vrau gruan nga xhelozia, pas krimit zbulohet se vëllai i saj e kishte thirrur me numër tjetër

Thirrjet në celularin e gruas vinin nga vëllai i saj, i cili kishte marrë një numër të ri. Ai thjesht donte të kontaktonte motrën e tij. Vrasja, në tetor të vitit 2020, e gruas nga burri i saj, të dy...

Sulm me bombë në Natën e Bajramit në Bagdad – humbin jetën të paktën 25 persona

Të paktën 25 persona janë vrarë dhe disa të tjerë janë lënduar për shkak të sulmit me bombë në një treg të zënë në kryeqytetin irakian, Bagdad, thonë burimet e sigurisë. Sipas BBC, pajisja shpërtheu në një treg, në zonën...

Shpërthen kamioni me karburant në Kenia, humbin jetën 13 persona

Policia tha se 13 njerëz humbën jetën dhe shumë të tjerë u dogjën rëndë pasi një cisternë e përmbysur me benzinë, shpërtheu në Keninë perëndimore, derisa turmat u mblodhën për të mbledhur karburantin që derdhej. Sipas Al Jazeera,  kamioni me...

Protesta në Iran për mungesë të ujit – vritet një person

Një burrë është vrarë gjatë një nate të dytë protestash si pasojë e mungesave të mëdha të ujit në Iranin jug-perëndimor. Sipas BBC,  një zyrtar në provincën Khuzestan tha se protestuesi u qëllua aksidentalisht nga njerëz që po qëllonin në...
- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit

Përleshje mes kosovarëve në Zvicër, plagosen burrë e grua

Një burrë dhe një grua kanë mbetur të plagosur në një konflikt mes disa kosovarëve, që ka ndodhur sot rreth...