E shtunë, 31 Korrik, 2021
No menu items!
spot_img

Botë

Gjermani: Mësuesit dhe kujdestarët pritet të kenë prioritet në vaksinim

Pas vendimit të disa landeve që të rihapin në fillim të javës shkollat dhe kopshtet e fëmijëve, arsimtarët dhe kujdestarët pritet të kenë prioritet në vaksinim ndaj COVID-19.   Në Gjermani numri i infektimeve javore nuk po bie, megjithatë dhjetë lande...

Ish bashkëshortja e Blerim Xhemailit pozon nudo

Eriona Sylejmani ka marrë vëmendjen e ndjekësve të saj me paraqitjen e radhës. Ajo ka publikuar fotografi provokuese duke ekspozuar linjat trupore, Eriona Sylejmani, ka publikuar fotografi e zhveshur nga plazhi duke mbuluar asetet e saj me duar. Komentet dhe pëlqimet e...

OBSH: Pandemia do të përfundojë në fillim të vitit 2022

Drejtori rajonal i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) për Evropën, Hans Kluge theksoi se shpërthimi i koronavirusit (COVID -19) do të përfundojë në fillim të vitit 2022.   Hans Kluge theksoi për televizionin shtetëror danez DR se COVID-19 do të vazhdojë...

Gjermania dhe Franca kërkojnë formimin sa më të shpejtë të Qeverisë si dhe zgjedhjen e presidentit

Pavarësisht temperaturave të ulëta dhe motit të keq, numër i madh i qytetarëve dolën për të votuar në zgjedhjet e 14 shkurtit.   Pas numërimit të zgjedhjeve të rregullta rezultoi që Lëvizja Vetëvendosje doli fituese e këtyre zgjedhjeve me mbi 47...

Historia dy mijë vjeçare e picës: Italianët e gatuan, amerikanët e njoftuan me botën

Për disa cilësohet arti i rilindjes në ekran në çdo cep të vendit. Për të tjerët, do të jetë Roma e lashtë – Koloseu i mrekullueshëm, mbase. Por për shumë njerëz, do të jetë një ikonë tjetër e madhe,...

Shtëpia e Bardhë: Shpresojmë të rihapim shumicën e shkollave në prill

htetet e Bashkuara po përpiqen të rihapin shkollat publike në të gjithë vendin në mes të pandemisë së coronavirusit. Shtëpia e Bardhë tha të dielën se shpreson që brenda muajit prill të rikthejë pjesën më të madhe të nxënësve në...

Numri i vdekjeve nga coronavirusi në SHBA arrin në 500,000

Numri i të vdekurve në SHBA nga coronavirusi arriti në 500,000 të dielën, një moment që nënvizon kërcënimin e madh që virusi ende paraqet edhe kur më shumë njerëz tashmë po vaksinohen. Sipas mediave të huaja, coronavirusi ka vrarë më shumë...

Fauci: Ka gjasa që edhe në 2022-tën të mbajmë maska

Zyrtari amerikan i sëmundjeve infektive, Anthony Fauci tha të dielën se është e mundur që amerikanët do të mbajnë maska edhe në vitin 2022. Megjithatë, mjeku amerikan pohoi se masat për të ndaluar përhapjen e coronavirusit do të relaksohen...

Sanksionet amerikane i shkaktuan dëm 1 trilion dollarë ekonomisë së Iranit

Sanksionet e njëanshme të vendosura nga Shtetet e Bashkuara shkaktuan dëme në vlerë prej 1 trilion dollarësh në ekonominë e Iranit. Mohammad Javad Zarif tha të dielën pasi SHBA-të morën masa për të rivendosur marrëveshjen bërthamore të Iranit 2015 me...

Në Australi filloi fushata për vaksinim kundër Kovid-19

Sidnei, 21 shkurt 2021 (MIA) – Australia e ka filluar fushatën e saj për vaksinim kundër koronavirusit, me ç’rast anëtarët e qeverisë janë ndër të parët që u vaksinuan. Kryeministri Skot Morison e mori dozën e vaksinës Fajzer / Bionteh...
- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit

Zjarri në malet e Rugovës është lokalizuar por ende nuk është shuar, Policia apel qytetarëve të jenë të kujdesshëm

Policia e Kosovës, KFOR-i me helikopterë, Forca e Sigurisë së Kosovës dhe njësitë tjera relevante janë në Shtupeq të...