E shtunë, 25 Mars, 2023
No menu items!
spot_img

Botë

Raportohet për 10 të plagosur në një sulm në New York

Dy burra hynë sot në një turmë para një salloni flokësh në Queens, New York, dhe hapën zjarr duke plagosur dhjetë njerëz para se të iknin me motoçikleta, njofton policia lokale. Të shtënat ndodhën në bashkinë Corona, dhe tetë burra...

Vaksina ruse ‘Sputnik V’, problemi më i ri i Italisë

Italia po mundohet të shtojës më shumë numrin e të vaksinuarve në vend, ku nuk mungojnë fushatat për të sensibilizuar veçanërisht të rinjtë me skeptikë. Por, si paradoks, ka mijëra, të vaksinuar që mund të jenë përjashtuar në pjesën më...

Punëtori gjerman që nuk u pagua për punën e bërë, shkatërroi apartamentet me një ekskavator

Ky është momenti tronditës kur një ndërtues në Gjermani shkatërroi disa apartamente të reja me një ekskavator pasi dyshohet se nuk u pagua nga zhvilluesi. Sipas medieve të huaja, në pamjet e shpërndara në internet, automjeti i verdhë Volvo, mund...

Turqia evakuon turistët e tronditur nga zjarret në Bodrum

Në Turqi turistët e tronditur nxituan drejt brigjeve të detit të shtunën në pritje të varkave të shpëtimit pas urdhërave për evakuimin e disa hoteleve në vendpushimin e Bodrumit në Egje, ndërsa ajo zonë rrezikohet nga zjarret, njoftojnë mediat...

Një liqen merr ngjyrë roze, shqetësohen ambientalistët në Argjentinë

Dy liqene në rajonin bregdetar të Patagonia në Argjentinë janë bërë rozë fluoreshente për shkak të fenomeneve ende të pashpjeguara që, siç kanë frikë ekologët vendas, mund të shkaktohen nga ndotja industriale. Liqenet janë të vendosura pranë një parku industrial...

Masa të reja shkaku i coronavirusit – Udhëtarët duhet të tregojnë njërin prej këtyre dokumenteve për të hyrë në Gjermani

Nga kjo fundjavë, të gjithë udhëtarët që shkojnë në Gjermani do të duhet të tregojnë dëshmi të imunitetit ndaj COVID-19, gjegjësisht një certifikatë vaksinimi apo se ishte infektuar më parë, shkruan sot gazeta gjermane “Spiegel”. Plani i fundit, i përfshirë...

Miliarderi kinez dënohet me 18 vjet burg vetëm pse e kritikoi qeverinë komuniste të Kinës

Miliarderi Sun Dawu, një kritik i zëshëm i qeverisë kineze, u dënua me 18 vjet burg të mërkurën për “grindje dhe provokimin e telasheve”, sipas një deklarate zyrtare të prokurorisë. Sun u arrestua në muajin mars të këtij viti. Kompania...

Joe Biden: 100 dollarë kush vaksinohet ose rikthehen masat për të pavaksinuarit

Miliona punëtorë federalë në SHBA do t’iu kërkohet të verifikojnë se janë vaksinuar kundër coronavirusit ose përndryshe përballen me vendosjen e detyrueshme të maskës, testimin javor, distancimin dhe rregulla të tjera të reja, njoftoi të enjten administrata e presidentit...

Kurti: Irlanda, një zë i rëndësishëm në përshpejtimin e procesit për heqjen e vizave

Rritja e bashkëpunimit ekonomik dhe kulturor ndërmjet Irlandës dhe Kosovës ishte tema kryesore e takimit ndërmjet kryeministrit Albin Kurti dhe ambasadorit jo rezident të Irlandës, Ronan Gargan. Potenciali i Kosovës në fushën e teknologjisë informatike u theksua nga kryeministri Kurti...

Franca do të kërkojë pasaportën shëndetësore nëpër kafiteri nga 9 gushti

Nga 9 gushti, Franca do të zbatojë legjislacionin e ri që e bën të detyrueshme pasaportën shëndetësore për hyrje në kafiteri, udhëtim me aeroplan apo udhëtim me tren nga qyteti në qytet, ka thënë zëdhënësi i Qeverisë franceze Gabriel...
- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit

Përleshje mes kosovarëve në Zvicër, plagosen burrë e grua

Një burrë dhe një grua kanë mbetur të plagosur në një konflikt mes disa kosovarëve, që ka ndodhur sot rreth...