E mërkurë, 29 Qershor, 2022
No menu items!
spot_img

Botë

OBSH: Për 36 ditë kemi dhënë 28 milionë doza të vaksinave kundër COVID-19 në 46 vende

Për 36 ditë rreth 28 milionë doza të vaksinave kundër coronavirusit në 46 vende kryesisht të pasura janë dhënë, ka bërë të ditur përfaqësuesi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Mike Ryan. Pavarësisht faktit që ka filluar vaksinimi kundër COVID-19 nëpër...

Republikanet diskutojnë fillimin e procedurës se shkarkimit te Trump te premten?

Drejtuesit e Partisë Republikane ne Senat po konsiderojnë te fillojnë procedurën për te shkarkuar presidentin Donald Trump te premten, nëse Dhoma e Përfaqësuesve miraton tërheqjen sonte dhe ia përcjell atë Senatit, ka thëne një burim i agjencisë britanike te...

Zvicër: Kështu ndihmohen bizneset që u detyruan të mbyllen nga pandemia

Krahas masave kryesore, si mbyllja e dyqaneve, kufizimi i pjesëmarrësve në takimet publike dhe private etj. Këshilli Federal i Zvicrës sot ka marrë edhe një vendim tjetër të rëndësishëm, atë për trajtimin e “rasteve të rënda” në ekonomi. Fjala është...

Edhe YouTube ia pezullon llogarinë Donald Trumpit

YouTube është gjiganti më i fundit teknologjik që ia ka suspenduar llogarinë presidentit amerikan Donald Trump, shkruan BBC. Ky gjigant që është në pronësi të Google, ka suspenduar llogarinë, videot e reja dhe materialet që transmetohen drejtpërdrejtë për shtatë ditët...

Merkel paralajmëron me urgjencë nga mutacioni i ri i virusit

Kancelarja Merkel është shumë e shqetësuar për përhapjen e variantit të ri të virusit Corona, shifrat e të cilit kanë shkaktuar rritje të madhe në Britaninë e Madhe dhe Irlandë. Merkel parashikon javë të vështira Sipas mediave gjermane, kancelarja Merkel...

Deutsche Bank ndërpret bashkëpunimin me Donald Trumpin

Sipas raporteve, banka gjermane e investimeve Deutsche Bank është organizata e fundit që ka vendosur të ndërpresë bashkëpunimin me presidentin e SHBA-së, Donald Trump si dhe kompanitë e tij. Si huadhënësi kryesor i Organizatës Trump, lëvizja e bankës mund të...

Refuzoi të bartë maskë gjatë udhëtimit me aeroplan, një grua nga Italia dënohet me gjashtë muaj burgim

Një grua nga Italia që jeton në Bullgari është dënuar me gjashtë muaj burgim, për shkak se kishte refuzuar që gjatë udhëtimit me aeroplan nga Malta drejt Italisë të bartë maskë mbrojtëse. E për shkak të refuzimit të saj, piloti...

Osmani në Bruksel, takohet me Komisionerin për Zgjerim

Ushtruesja e detyrës së presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani është pritur në takim në Bruksel nga Komisioneri për Zgjerim i Bashkimit Evropian, Oliver Varhelyi. Gjatë ditës, Osmani do të takohet edhe me David Sassolin president i Parlamentit Evropian. Ndërkaq në mbrëmje...

Teknologjia e re i bën tanket 80% më të vështira për t’u dalluar

Një teknologji e re maskimi për tanket është testuar së fundmi në Mbretërinë e Bashkuar. Ajo është një “shtresë”, e cila zvogëlon mundësinë që tanku të shihet me shumë vështirësi, raporton The Defense Post. Dizajni i veshjes së re, i...

FBI paralajmëron marshime të armatosura tre ditë para inaugurimit të Bidenit

Një dokument i brendshëm i FBI-së po paralajmëron zbatimin e ligjit shtetëror dhe lokal se duhet të përgatiten për dhunë të ekstremistëve të djathtë gjatë ditës së diele. Memorandumi i FBI – thuhet se është lëshuar një javë para sulmit...
- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit

Përleshje mes kosovarëve në Zvicër, plagosen burrë e grua

Një burrë dhe një grua kanë mbetur të plagosur në një konflikt mes disa kosovarëve, që ka ndodhur sot rreth...