E shtunë, 31 Korrik, 2021
No menu items!
spot_img

Lajme

Zjarri në malet e Rugovës është lokalizuar por ende nuk është shuar, Policia apel qytetarëve të jenë të kujdesshëm

Policia e Kosovës, KFOR-i me helikopterë, Forca e Sigurisë së Kosovës dhe njësitë tjera relevante janë në Shtupeq të Rugovës me qëllim të shuarjes së zjarrit në këtë anë. Fadil Gashi, zëdhënës i Policisë së Kosovës për rajonin e Pejës...

Masa të reja shkaku i coronavirusit – Udhëtarët duhet të tregojnë njërin prej këtyre dokumenteve për të hyrë në Gjermani

Nga kjo fundjavë, të gjithë udhëtarët që shkojnë në Gjermani do të duhet të tregojnë dëshmi të imunitetit ndaj COVID-19, gjegjësisht një certifikatë vaksinimi apo se ishte infektuar më parë, shkruan sot gazeta gjermane “Spiegel”. Plani i fundit, i përfshirë...

Miliarderi kinez dënohet me 18 vjet burg vetëm pse e kritikoi qeverinë komuniste të Kinës

Miliarderi Sun Dawu, një kritik i zëshëm i qeverisë kineze, u dënua me 18 vjet burg të mërkurën për “grindje dhe provokimin e telasheve”, sipas një deklarate zyrtare të prokurorisë. Sun u arrestua në muajin mars të këtij viti. Kompania...

Joe Biden: 100 dollarë kush vaksinohet ose rikthehen masat për të pavaksinuarit

Miliona punëtorë federalë në SHBA do t’iu kërkohet të verifikojnë se janë vaksinuar kundër coronavirusit ose përndryshe përballen me vendosjen e detyrueshme të maskës, testimin javor, distancimin dhe rregulla të tjera të reja, njoftoi të enjten administrata e presidentit...

Sekuestrohet sërish kokainë në portin e Durrësit

Një tjetër sasi kokaine është sekuestruar sot në portin e Durrësit. Policia sqaron se operacioni i sotëm është në vijim të aksionit të koduar “Rada”, për goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën trafikimit të lëndëve narkotike, që ka nisur disa...

Kurti: Irlanda, një zë i rëndësishëm në përshpejtimin e procesit për heqjen e vizave

Rritja e bashkëpunimit ekonomik dhe kulturor ndërmjet Irlandës dhe Kosovës ishte tema kryesore e takimit ndërmjet kryeministrit Albin Kurti dhe ambasadorit jo rezident të Irlandës, Ronan Gargan. Potenciali i Kosovës në fushën e teknologjisë informatike u theksua nga kryeministri Kurti...

Kolona të gjata në Merdarë, bashkadhedhtarët po presin deri në tri orë për të hyrë në Kosovë

Sërish janë krijuar kolona të gjata me automjetet e bashkatdhetarëve tanë në pikë-kalimet kufitare me Serbinë, ku po pritet nga dy deri në tri orë në hyrje-dalje. Sipas Qendrës Kombëtare për Menaxhim Kufitar, pritje dhe kolona të gjata të automjeteve,...

Kosovë, temperatura përvëluese edhe në dy ditët e ardhshme

Masat e nxehta të ajrit të ardhura nga Afrika Veriore do të mbeten të qëndrueshme mbi vendin tonë edhe për ditët vijuese, duke krijuar mot shumë të nxehtë dhe me vapë. Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës (IHK) temperaturat minimale do...

Franca do të kërkojë pasaportën shëndetësore nëpër kafiteri nga 9 gushti

Nga 9 gushti, Franca do të zbatojë legjislacionin e ri që e bën të detyrueshme pasaportën shëndetësore për hyrje në kafiteri, udhëtim me aeroplan apo udhëtim me tren nga qyteti në qytet, ka thënë zëdhënësi i Qeverisë franceze Gabriel...

Nisen për në Kosovë kufomat e 10 viktimave të aksidentit në Kroaci

Trupat e pajetë të 10 bashkatdhetarëve tanë, të cilët humbën jetën tragjikisht nga aksidentin e autobusit në Sllavonski Brod të Kroacisë, tashmë janë nisur për në Kosovë. Bartjen e kufomave po e bëjnë automjetet e kompanisë “Pikëllimi” me seli në...
- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit

Zjarri në malet e Rugovës është lokalizuar por ende nuk është shuar, Policia apel qytetarëve të jenë të kujdesshëm

Policia e Kosovës, KFOR-i me helikopterë, Forca e Sigurisë së Kosovës dhe njësitë tjera relevante janë në Shtupeq të...