E shtunë, 19 Qershor, 2021
No menu items!
spot_img

Kulturë

Reagon Gjon Muharremaj: Ja përse bëra shqiponjën

Bërja e shqiponjës dykrenare nga Gjon Muharremaj, pas marrjes së vlerësimit maksimal nga Shqipëria për këngën e tij në Eurovizion, kishte shkaktuar reagime negative nga Serbia. Sipas mediave të atjeshme, ky gjest ishte provokim i qartë që, madje, duhej të...

Dikur këndonin në rrugë, sot triumfues në Eurovision

Mbrëmë ishte finalja e festivalit më të madh evropian të këngës, ”Eurovision”, në të cilin vendi u parë u fitua nga Italia. Bëhet fjalë për ”Måneskin” me këngën ”Zitti E Buoni”, një këngë kjo që arriti të bëjë për vete...

Performanca teatrore ‘Procesi Viti 0’ me premierë në Teatrin Oda

Këtë të diele në teatrin Oda do të mbahet premiera e performancës teatrore ‘Procesi Viti 0’. Autore e kësaj performancë teatrore është Mergime Jetishi ndërkaq regjisor Gëzim Hasani. Aktorët që luajnë në këtë shfaqje janë Valdrin Osmani dhe Fitore Rama. Premiera e...

Kurti para darkës me Bërnabiqin dhe të tjerët kërkon liberalizimin e vizave për Kosovën

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka folur para darkës me liderët e rajonit dhe përfaqësuesin e lartë të BE-së, Joseph Borrell. Kurti ka thënë se ka gatishmëri për progres në rrugën evropiane, Ai para mediave përmendi edhe njohjen nga pesë vendet...

“Dasma shqiptare”, një projekt filmik mbi traditat e tre krahinave shqiptare

Teatri Metropol prezanton së shpejti “Dasma shqiptare”. Artistët e ansamblit folklorik “Tirana” do të sjellin me interpretimet e tyre dasmat shqiptare të veriut, Shqipërisë së mesme dhe jugut. Teatri shprehet se ky projekt ka për qëllim prezantimin e vlerave më...

Teatri – të mëson …

Teatri të mëson të jesh i madh. Nuk ka rëndësi nëse bëhesh apo nuk bëhesh aktor i madh kur të rritesh. Teatri të mëson të jesh i madh. Të mëson të luftosh dhe të mos dorëzohesh. Të mëson të mos kënaqesh. Të mëson...

Inxhinieri francez dhe i biri, me kostumin e Shkodrës

Inxhinieri francez Agostin Briott, së bashku me të birin shihen të veshur me veshje shkodrane në një foto të realizuar nga Pjeter Marubi. Agostin Briott është arkitekti i Urës Bunës dhe ndërtesës se Prefekturës në Shkodër.

Josef Szekely dhe fotografitë më të hershme të Kosovës

Fotografitë e Jozef Sekelit (Josef Székely), të bëra gjatë ekspeditës austrohungareze në Shqipërinë e veriut, Kosovë dhe Maqedoni në vitin 1863, udhëtim ky i kryesuar nga albanologu Johan Georg fon Han, duket se janë fotografitë e para të këtij...

‘Dashuria e nënës’, fotoja fituese e ‘Istanbul Photo Awards 2021’

Fotografia e Mohammed Shajahan nga Bangladeshi me titull “Dashuria e nënës” fitoi çmimin Fotografia e Vitit në Istanbul Photo Awards 2021, edicionin e shtatë të konkursit vjetor ndërkombëtar të fotografisë të organizuar nga agjencia turke e lajmeve Anadolu Agency...

Kërmarini, qyteza arbëreshe e stolisur me figura kombëtare

Në mesin e katër bashkive arbëreshe në provincën e Kampobases të zonës së Molisës në Italisë jugore, qyteza arbëreshe Kërmarini apo Campomarino ( me rreth 7 mijë banorë), shquhet me piktura të shumta në muret e rrugëve kryesore, ku...
- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit

Ferrari SF90 vjen si frymëzim për atlete

Puma dhe Ferrari kanë një produkt të përbashkët. Emri i tij është ION F, dhe është një atlete e frymëzuar...