E shtunë, 19 Qershor, 2021
No menu items!
spot_img

Kulturë

‘Folja dua nuk e duron mënyrën urdhërore’

Jorge Luis Borges, ka qenë një shkrimtar tregimesh të shkurtra, eseist, poet, përkthyes dhe figurë kyçe e letërsisë së gjuhës spanjolle. Librat e tij më të njohur me tregime, Ficciones dhe El Aleph, të botuara në vitet 1940, janë përmbledhje...

Podujeva do të bëhet me galeri të artit

Objekti e ish Restaurant “Beni Dona”, do të përshtatet dhe hapësirat e tij do të shfrytëzohen për galeri të artit, me qëllim që të plotësohen kërkesat dhe nevojat e artistëve llapjanë. Drejtoresha e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Elhame Kutllovci, ka...

Ekspozitë në Shkup për nder të aktorit Sefedin Nuredini

Që nga dita e hënë në ‘Qendrën Kulturore për të Rinjë’ në Shkup, është hapur ekspozita me fotografi dhe piktura e aktori të ndjerë Sefedin Nuredini. Ekspozita e aktorit Sefedin Nuredini do të qëndroj e hapur edhe sot. Në këtë ekspozitë...

Kruja në dokumentet dhe fotografitë e rralla nga fondi i Arkivave

Një ekspozitë unike është çelur nga DPA-ja, pranë Muzeut Kombëtar “Gjergj Kastrioti” në Krujë me dokumente të rëndësishme për jetën e qytetit dhe fotografi të rralla dhe të vjetra që ruhen në Fototekën e AQSH-së. Ndër dokumentet e ekspozuara, një...

Nesër përkujtohet emblema kinematografike, Bekim Fehmiu

Në nderim të jetës dhe veprës së Bekim Fehmiut, emblemës teatrore dhe kinematografike të Kosovës, do të organizohet ceremoni përkujtimore në 85 vjetorin e lindjes së tij. Ceremonia e cila organizohet nga Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, do të...

10 ditë Filica, Festivali i Identiteteve Gjuhësore Kalabreze

Me 11-30 qershor në komunën Bova Marina, do të mbahet Festivali i Identiteteve Gjuhësore Kalabreze, i njohur si Filica. Në këtë festival, ku bashkëorganizatore është edhe Federata e Shoqatave Arbëreshe, do të interpretohet pjesë nga muzika etnike e pakicave kombëtare...

Shtyhet ceremonia e çmimeve ‘Oscars’

Ndarja e çmimeve ”Oscar” do të mbahet më 27 mars 2022, një muaj më vonë sesa ishte planifikuar, dhe do të kthehet në vendin e vet tradicional, në teatrin Dolby të Hollywood-it, njoftoi sot Akademia e Arteve dhe Shkencave...

Këtë vit mbahet edicioni i tretë i Festivalit Multikulturor, ‘Gruaja, arkitekte e shoqërisë

Edicioni i tretë i Festivalit Multikulturor do të mbahet këtë vit më 2, 3 dhe 4 qershor me temë “Gruaja, arkitekte e shoqërisë”. Festivali Multikulturor organziohet nga organziata joqeveritare “Zëri i Romëve, Ashkalive dhe Egjiptianëve”. Qëllimi i këtij festivali është ngritja...

Sopranoja Kajtazi do të debutojë me rolin e Ritës në Berlin

Sopranoja kosovare, Elbenita Kajtazi do të debutojë me rolin e Ritës në Gjermani me operën ‘Dy burrë dhe një grua’, e cila realizohet për herë të parë në këtë vend. Nëpërmjet një postimi në Facebook sopranoja ka njoftuar se 1...

Komisioni Europian dhe Europa Nostra, çmim për Gjirokastrën

Komisioni Europian dhe Europa Nostra njoftuan sot fituesit e vitit 2021 e çmimit europian për Trashëgiminë. Mes 24 arritjeve shembullore nga 18 vende të Europës një çmim ka shkuar për Fondacionin Gjirokastra nga Shqipëria. Juria deklaroi se: “Përpjekjet e fondacionit promovojnë...
- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit

Ferrari SF90 vjen si frymëzim për atlete

Puma dhe Ferrari kanë një produkt të përbashkët. Emri i tij është ION F, dhe është një atlete e frymëzuar...