E shtunë, 19 Qershor, 2021
No menu items!
spot_img

Kulturë

Manastiri i Deçanit rrezikon të shpallet në mesin e 7 vendeve më të rrezikuara të trashëgimisë në Evropë

Manastiri i Deçanit rrezikon të shpallet në listën e 7 vendeve më të rrezikuara të trashëgimisë në Evropë për vitin 2021. Lista e plotë do të zbulohet në mars. Në dhjetor të vitit 2020, organizata Europa Nostra ka nominuar Manastirin...

Katër gjëra më të rëndësishme për suksesin sesa inteligjenca

Psikologia Angela Duckworth beson se inteligjenca nuk është aq e rëndësishme për suksesin, sa diçka krejtësisht e ndryshme dhe e papritur, të cilën ajo e quan “qëndrueshmëri”. Ajo kaloi vite duke studiuar njerëz dhe zbuloi se thënia e vjetër –...

Fotografi e rrallë e Bankës së Kosovës në vitet e ’70-ta

Profesori norvegjez që grumbullon kartolina nga Kosova ka postuar së fundi një fotografi të rrallë objektit të Bankës së Kosovës në vitet e 70-ta, shkruan KultPlus. Në fotografinë e postuar nga Kenneth Andresen tregohet se fotografia është një kartolinë e...

A e dini historinë e PLISIT

Plisi është kapelja autoktone që i ka përcjellë shqiptarët që nga kohët pellazgo-ilire e gjerë në ditët tona. Plisi, apo siç njihet në popull edhe me emra të tjerë: qeleshe, kësulë, qylah, qylaf, është quajtur kështu varësisht prej regjioneve shqiptare. Së...

Shpëtim në Shqipëri, Johanna Jutta Neumann mbijetoi Holokaustin

KultPlus ju sjell sonte rrëfimin e të mbijetuarës  së Holokaustit Johanna Jutta Neumann, e cila ndërroi jetë mbrëmjen e 26 Prillit 2017 në moshën 86 vjeç. Kjo intervistë është realizuar nga Deutsche Welle në vitin 2004. DW: Në një kafe të...

Mustafa mungon në seancë, Prokuroria tregon se kur pret t’i përfundojë hetimet ndaj tij

Përfaqësuesit e prokurorisë thonë se pritet që të shtohet edhe një dëshmitar në kuadër të çështjes së Mustafës, por që mbetet të shihet nëse i njëjti do të vendosë të deklarohet. Prokurori, Cezar Mihalchuk, nga Zyra e Prokurorit të Specializuar...

Filmi “Zgjoi” shfaqi premierën e shumëpritur në ‘Sundance Festival’ në ShBA

‘Zgjoi’ filmi debutues i Blerta Bashollit shfaqi premierë tejet të rëndësishme në edicionin e sivjetshëm virtual të Sundance, festivalit më të madh të filmit të pavarur në SHBA. Filmi kosovar u shfaq në kuadër të konkurencës kryesore të festivalit –...

21 vite pas luftës e pa veten në fotografinë e KFOR-it në Kosovë, Shaban Xani rrëfen emocionin e tij

Përgjatë viteve të 90’ta, përderisa shumica e fëmijëve të botës jehonin me të qeshura të lojës, të pafajshmit e Kosovës dëgjonin çdo ditë zërat e tmerrshëm të luftës. Një ndër ta ishte djaloshi 6 vjeçar nga Polaci i Skenderajt,...

Anija që frymëzoi Agatha Christie-n vazhdon të lundrojë mbi Nil

Pas më shumë se një shekulli që kur preku për të parën herë ujërat e Nilit, anija Sudan vazhdon të tërheqë turistë që ndjekin hapat e novelistes legjendare të krimit, Agatha Christie. Anija ka frymëzuar autoren britanike të shkruajë një...

Dita ndërkombëtare e Picës – ushqimit më të njohur dhe më të dashur në botë

Edhe pse origjina e Picës është shumë e hershme, ky ushqim aspak nuk e tregon moshën shekullore. Pica, është një nga më të njohurat dhe të dashurat në botë, aq sa është përfshirë edhe në listën e trashëgimive të njerëzimit...
- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit

Ferrari SF90 vjen si frymëzim për atlete

Puma dhe Ferrari kanë një produkt të përbashkët. Emri i tij është ION F, dhe është një atlete e frymëzuar...