E enjte, 4 Mars, 2021
No menu items!

Kulturë

Kullat e Jasharëve në rrezik, pa vizitorë gjatë Epopesë së UÇK-së

Në prag të përvjetorit të 23-të të rënies së familjes Jashari në kullat në Prekaz nuk do të lejohet që të ngjiten vizitorë. Kjo pasi skelet e edhe vetë objektet kanë gjasa që të pësojnë dëmtime nga fluksi i madh. Arkitekti...

“Dashuria nuk njeh moshë”, aktori i famshëm fejohet me prezantuesen 33 vite me të re

Aktori i njohur Wayne Linekar ka bërë të ditur se është fejuar me prezantuesen Chloe Ferry. 58 vjeçari i dhuroi unazë diamanti teksa i ka propozuar martesë. Ai ndau një imazh për ndjekësit duke u shfaqur të përqafuar ndërsa 25 vjeçarja...

Kosova dhe Shqipëria vendosin t’i shënojnë së bashku ngjarjet historike

Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës në Kosovë ka njoftuar se së bashku me Ministrinë për Evropë dhe Punë të Jashtme të Shqipërisë, është dakorduar për harmonizimin e kalendarit të aktiviteteve në fushën e diplomacisë publike. Sipas njoftimit, grupi...

Letra më e bukur që Gabriel Garsia Markez la për njerëzimin

Kjo letër mund të konsiderohet testamenti shpirtëror i shkrimtarit kolumbian (Çmim Nobel për Letërsi më 1982): me t’ua dërguar atë miqve, ai në fakt tërhiqet nga jeta publike për arsye shëndetësore. “Sikur Zoti të harronte për një moment që unë...

Sekretet që nuk dinim për Skenderbeun/ Ja çfarë thoshte Senati i Venedikut

Sipas një italiani të quajtur Petruzi, në një letër dërguar Senatit të Venedikut, jepen disa karakteristike më parë të panjohura për heroin kombëtar të shqiptarëve, Gjergj Kastrioti Skënderbeu. Sipas Petruzit, bashkëkohës i Skënderbeut që e kishte parë disa herë në...

Qindra dronë krijuan në qiell “The Starry Night” të Van Gogh, duke hyrë në rekordet Guinness

600 dronë “interpretuan” kryeveprën e Van Gogh në Kinë. “Nata me Yje” e Van Gogh është rikrijuar në mënyra origjinale nga artistët kudo në botë. Është pikturuar në mure dhe në postera, me kokrra kafeje, madje edhe në një shteg...

Vëllezërit shqiptarë që bëjnë art me kafe në Amerikë

Nuk është çdo herë e lehtë për një të huaj që t’ia dalë mbanë dhe të nisë një biznes kur është më shumë se 7 mijë kilometra larg nga vendlindja. Shqiptari Valon Dalipi, 27-vjeçar për herë të parë kishte ardhur...

Franca në kërkim të lisave shekullorë për rindërtimin e Notre Dame

Franca është në kërkim të lisave të vjetër për rindërtimin e kupolës së katedrales Notre Dame, e cila u shkatërrua në një zjarr të vitit 2019. Është vlerësuar se rreth një mijë pemë lisi midis 150 dhe 200-vjeç do të...

Verifikimi i fletëvotimeve nga diaspora, KQZ deri tani ka refuzuar 380

Organizata GERMIN, përmes vëzhguesve të akredituar në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve (KQZ), është duke vëzhguar procesin e verifikimit të pakove me fletëvotime nga jashtë në Qendrën e Numërimit dhe Rezultateve. Në njoftimin e bërë nga kjo organizatë thuhet se deri...

Holandë: Shqiptarja e apasionuar pas baletit

Alina Fejzo është interpretuese dhe fotografe, e cila jeton në Holandë. Alina ka përfunduar studimet në Akademinë e Dancit në Rotterdam, Codarts dhe për arkitekturë dhe dizajn  në Fermo të Italisë. Ajo aktualisht jep lëndën e improvizimit dhe teknikave moderne në...
- Advertisement -

Lajmet e fundit

Këta janë 120 deputetët e legjislaturës së tetë të Kuvendit

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka shpallur sot rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të 14 shkurtit. Sipas këtyre rezultateve, Lëvizja Vetëvendosje ka...