E shtunë, 31 Korrik, 2021
No menu items!
spot_img

Kulturë

Hapet zyrtarisht edicioni i tretë i Festivalit të Filmit Evropian në Kosovë

Në Shtëpinë e Evropës në Prishtinë, në praninë e famëdashësve është hapur zyrtarisht edicioni i 3-të i Festivalit të Filmit Evropian në Kosovë. E veçanta e edicionit të sivjetmë është gara e filmit të shkurtër, me ç’rast autorët filmik kosovarë...

FBI-ja në gjurmë të artit fals

Byroja Federale e Hetimit ka bërë të ditur se ka arrestuar një 49-vjeçar me emrin Angel Pereda, i cili dyshohet se ishte përpjekur të shiste vepra të falsifikuara arti e për të cilat kishte thënë se janë në autorësi...

Një shëtitje në kulturën e New Yorkut

Për më shumë se katër shekuj, emigrantët nga e gjithë bota janë bërë popull i New Yorkut. Qytetarët kanë sjellë traditat e tyre nga e gjithë bota. Kështu, ata gëzojnë veshjet e trashëguara stërgjyshore në vende kulturore, qendrat e...

Postmodernizmi arkitekturor si vlerë kulturore

Çfarë është postmodernizmi? Pyetje kjo jo pak e shpeshtë që u drejtohet studiuesve dhe njohësve të historisë njerëzore. Postmodernizmi është një pikë kthese në histori, duke provuar kështu gatishmërinë e studiuesve për të përcaktuar këtë epokë të re bazuar në...

Natyra dhe elementet unike të artit amerikan

Arti është një nënndarje e madhe e kulturës, e përbërë nga shumë përpjekje dhe disiplina krijuese. Është një term më i gjerë se arti, i cili, si një përshkrim i një fushe, zakonisht nënkupton vetëm artet vizuale. E, arti amerikan...

‘Alfabetarja e gjuhës shqipe’ dhe kontributi i Jani Vretos, Sami Frashërit e Pashko Vasës

“Alfabetarja e gjuhës shqipe” u botua me nismën e Sami Frashërit, Jani Vretos e Pashko Vasës, në Stamboll më 27 shkurt 1879. Për ta kuptuar rëndësinë e këtij botimi, duhet të kthehemi pas në kohë e në histori. Kujtojmë se...

Mrekullitë e Nënës Natyrë përmes fotografive

Kush nuk fotografon një kafshë shtëpiake të lezetshme ndërsa është duke fjetur ose një flutur shumëngjyrësh kur është në park? Na pëlqen të kemi një kujtesë fizike të asaj që mendojmë se është e bukur apo interesante. Por, ka...

Përurohet statuja e Princeshës Diana në Kensington Palace

Princat William dhe Harry nderuan sot kujtimin e nënës së tyre Diana, Princesha e Uellsit, ndërsa u ribashkuan për zbulimin e shumëpritur të statujës së saj në Kensington Palace. Në një deklaratë të lëshuar pas ceremonisë së shkurtër, vëllezërit thanë:...

U mbajt mbrëmja letrare-artistike për Gani Mehmetajn, fitues i çmimit “Kadare” 2021

Të martën, u mbajt në Prishtinë, në hotel Sirius mbrëmje letrare-artistike që iu kushtua krijimtarisë e veprimtarisë së  shkrimtarit, dramaturgut, skenaristit  e publicistit Gani Mehmetaj. Me interpretimin emocionues të aktores Sheqerie Buçaj nga monodrama e autorit “Kohë cubash, miku ime”,...

Vjosa Osmani takon Elvana Gjatën, bisedojnë për artin dhe muzikën

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, gjatë ditës së sotme është takuar me këngëtaren e njohur shqiptare Lajmin e ka bërë të ditur vetë këngëtarja nëpërmjet një postimi në Facebook, ku ka falënderuar Osmanin për mikpritjen dhe bisedën që kanë bërë...
- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit

Zjarri në malet e Rugovës është lokalizuar por ende nuk është shuar, Policia apel qytetarëve të jenë të kujdesshëm

Policia e Kosovës, KFOR-i me helikopterë, Forca e Sigurisë së Kosovës dhe njësitë tjera relevante janë në Shtupeq të...