E shtunë, 4 Dhjetor, 2021
No menu items!
spot_img

Ekonomi

Danezët më të pasurit në BE, çdo familje i ka mesatarisht 250.000 euro pasuri

Danezët janë më të pasurit në Bashkimin Evropian, derisa rumunët më të varfrit – e këto të dhëna janë marrë nga Banka Qendrore e Danimarkës. Në tremujorin e fundit të vitit të kaluar, një familje daneze ka pasur mesatarisht 250.000...

100 ditëshi i Qeverisë Kurti, mbi 70 për qind e qytetarëve i vlerësojnë si të mira vendimet ekonomike

Shtatëdhjetë e katër për qind e qytetarëve e konsiderojnë të mirë punën e deritanishme të Qeverisë së Kosovës për sa i përket vendimeve ekonomike. Kështu tregon hulumtimi më i fundit i realizuar nga kompania për hulumtime Pyper. Në 100-ditëshin e...

Durmishi e dërgon Lekajn në Prokurori: Për një kontratë nga 500 mijë euro, vlera u rrit në mbi 5 milionë euro

Zëvendësministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Hysen Durmishi, ka mbajtur konferencë për medie, në të cilën njoftoi se kanë dorëzuar në Prokurorinë Speciale kontratën e nënshkruar nga ish-ministri Pal Lekaj, ku vlera e parashikuar ishte 500 mijë euro...

Profesionet që paguhen më shumë dhe më pak pas punës praktike në Zvicër

Praktikat – të quajtura gjithashtu “Arsimi dhe Trajnimi Profesional” (AAP) – janë një rrugë shumë e zakonshme në karrierë në Zvicër, me gati gjysmën e të gjithë të diplomuarve të shkollave të mesme vendosin për këtë lloj arsimi sesa...

Hekuran Murati prezanton Pakon e Ringjalljes Ekonomike prej 420 milionë eurosh

Sot gjatë konferencës për media, Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve Hekuran Murati prezantoi Pakon e Ringjalljes Ekonomike, e cila kap vlerën prej 420 milionë euro. Mjetet e ndara nga buxheti për financimin e kësaj pakoje janë 190 milionë...

Gjendet i vdekur miliarderi i Bitcoinit, tregu i kriptomonedhave rrezikon të zhduket

Miliarderi i Bitcoin dhe themeluesi i shkëmbimeve të kriptomonedhave Mircea Popescu raportohet se është gjetur i mbytur në brigjet e Kosta Rikës, sipas një raporti të shkurtër dhe mjaft të paqartë nga stacioni televiziv vendas Teletica. Sipas raportit, Agjencia e...

Faton Peci: Arrestimet për korrupsion në Ministrinë e Bujqësisë krijuan traumë

Ministri i Bujqësisë, Faton Peci gjatë raportimit në Komisionin për Bujqësi, ka theksuar se gjendja në këtë ministri është mjaft e rëndë, për mungesë të legjislacionit, nivelit të borxheve dhe keqpërdorimit. “Ministria e Bujqësisë është njëra prej ministrive në nivelin...

MPB nënshkruan vendimin që parasheh pagesën e policës kufitare për diasporën

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla njofton se ka nënshkruar vendimin për krijimin e lehtësirave për hyrje në territorin e Kosovës për bashkatdhetarët dhe të huajt. Me anë të këtij vendimi, Qeveria e Kosovës merr përsipër mbulimin e plotë...

Priten masa tjera pas 1 korrikut për hotelerinë, Muçiqi kërkon ndihmë nga Qeveria për t’u rimëkëmbur

Pas datës 1 korrik pritet të ketë masa lehtësuese për sektorin e hotelerisë, por gjithmonë duke u bazuar në situatën epidemiologjike. Lajmin e ka bërë të ditur, përfaqësuesi i departamentit të estradës në Odën e Hotelerisë, Afrim Muçiqi. “Është lajm i...

Kosova përfiton 1.7 milion euro, asistencë teknike nga Qeveria gjermane

Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli, drejtori i GIZ-it për Kosovë, David Oberhuber dhe Udhëheqësi i Projektit për Energji i GIZ-it, Avni Sfishta, sot kanë nënshkruar marrëveshjen për implementimin e Projekteve të Bashkëpunimit Teknik. Nga kjo marrëveshje, Qeveria e Kosovës ka...
- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit

Përleshje mes kosovarëve në Zvicër, plagosen burrë e grua

Një burrë dhe një grua kanë mbetur të plagosur në një konflikt mes disa kosovarëve, që ka ndodhur sot rreth...