E shtunë, 4 Dhjetor, 2021
No menu items!
spot_img

Ekonomi

Diaspora nga paslufta ka dërguar mbi 40 miliardë euro në Kosovë

Bashkatdhetarët tanë që nga viti 1999 e deri më tash llogaritet se kanë dërguar në Kosovë mbi 40 miliardë euro në mënyra të ndryshme. Ky kontribut i diasporës nga njohës të zhvillimeve ekonomike po vlerësohet mjaft i rëndësishëm për ruajtjen...

Trusti konfirmon: Qytetarët që kanë aplikuar për 10 përqindëshin prej datës 11 deri më 17 paratë do t’i marrin më 23 dhjetor

Përkundër shkrimeve në disa medie se sot do të fillojë ekzekutimi i pagesave për ata që kanë aplikuar për 10 përqindëshin, Fondi Pensional i Kosovës konfirmon se pagesat do të fillojnë nga dita e mërkurë. Nga Trusti është konfirmuar për...

OAK reagon ndaj vendimeve te reja te ekzekutivit

Oda e Afarizmit te Kosovës (OAK) nëpërmjet një reagimi iu ka drejtuar ministrit te Tregtisë dhe Industrisë, si dhe ministrit te Shëndetësisë, ka shprehur shqetësimin e thelle ndaj vendimeve te pakoordinuara te Qeverise se Republikës se Kosovës. OAK nëpërmjet reagimit,...

Latifi: Pandemia na shkaktoi humbje rreth 54 milionë euro

Situata me COVID-19 ne komunën e Rahovecit është nen kontroll edhe përkundër numër te madh te rasteve qe ende janë aktive me virus ne ketë komune. Por krahas shëndetit publik, kryetari i Komunës se Rahovecit, Smajl Latifi thotë se...

Diaspora po vjen, tri kompani shqiptare të bashkuara për të sjellur mërgatën në festat e fundvitit

As pandemia dhe karantina nuk e ndalë diasporën shqiptare që festat e fundvitit t’i presin në atdhe. Më rehat e të sigurt, diaspora ndihet kur sheh komoditetin që ofrojnë tri kompanitë shqiptare, “Air Munich”, “Reiseburo Prishtina” e “MySky”.   Të tria kompanitë...

Trusti fillon procedurat për ekzekutimin e mjeteve të 10 përqindëshit, rënia e përgjithshme në tregjet financiare 0.12 %

Trusti Pensional i Kosovës ka filluar me procedurat për ekzekutimin e pagesës së 10 përqindëshit, prandaj në llogarinë e atyre që kanë aplikuar për tërheqjen e mjeteve nga Trusti, bilanci total del të jetë më i vogël. Trusti ka sqaruar...
- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit

Përleshje mes kosovarëve në Zvicër, plagosen burrë e grua

Një burrë dhe një grua kanë mbetur të plagosur në një konflikt mes disa kosovarëve, që ka ndodhur sot rreth...