E enjte, 30 Qershor, 2022
No menu items!
spot_img

Ekonomi

Kuvendi shkarkon Bordin e Autoritetit Rregullativ të Hekurudhave

Deputetët e Kuvendit të Kosovës me 62 vota për, asnjë kundër dhe pa asnjë abstenim ka shkarkuar Bordin e Autoritetit Rregullativ të Hekurudhave. Në votimin në të cilin morën pjesë vetëm deputetët e pozitës u shkarkua Arsim Berisha, kryesues i...

Shqipëria, destinacioni i preferuar i turistëve polakë

Agjencitë e udhëtimit në Poloni po raportojnë një rritje të shpejtë të interesit për turizmin ndërkombëtar, zbulon Rzeczpospolita, një gazetë polake. Duke qenë se destinacionet më të rezervuara të polakëve janë bregdeti dhe malet, interesi për të vizituar Shqipërinë është...

Turistët i kthehen maleve të Kosovës

Mëngjesin e së enjtes, më 15 korrik, Sharka Valentia nga Çekia dhe dy shoqet e saj, filluan ecjen në bjeshkët e Rugovës. Të pajisura me mjetet e nevojshme për alpinizëm dhe të shoqëruara nga udhërrëfyesi Fatos Katazolli, që është pjesë...

Rreth 80 mijë euro ka arritur borxhi i Telekomit të Kosovës për mos zbatimin të kodit shtetëror +383

Rreth 80 mijë euro ka arritur borxhi i Telekomit të Kosovës për mos zbatimin të kodit shtetëror +383. Telekomi do duhej që nga 31 marsi 2020, ta zbatojë në tërësi migrimin e numrave që kërkohet me kodin e ri, por...

Ministria e Bujqësisë pranon se kanabisi në serat e domatave është mbjellë me leje të Policisë

Ministria e Bujqësisë u detyrua të heqë një video, ku duken disa bimë të dyshuara si kanabis në mes të perimeve të tjera në serat e Qendrës së Transferimit të Teknologjive Bujqësore në Lushnjë. E njëjta video u përcoll për...

Elon Musk zbulon se nuk i pëlqen të jetë shefi i Tesla-s

Elon Musk ka zbuluar se nuk i pëlqen të jetë shefi i Tesla-s. “Unë më tepër e urrej atë dhe do të preferoja shumë ta kaloja kohën time në projektim dhe inxhinieri”, citohet t’i ketë thënë ai një gjykate amerikane. Sipas...

Pandemia COVID-19 mbylli 22 milionë vende pune

Rreth 22 milionë vende pune janë mbyllur në ekonomitë e zhvilluara për shkak të pandemisë COVID-19, kështu ka deklaruar Organizata për Zhvillim dhe Bashkëpunim Ekonomik (OECD). Në raportin vjetor të OECD-së rreth parashikimeve për punësim, gjithashtu, citohet se programet qeveritare...

Diaspora e gatshme t’i japë kredi Qeverisë së Kosovës

Qeveria e Kosovës ka filluar të ofrojë bono të Thesarit për diasporën, me qëllim të orientimit të fondeve të diasporës në financime që mundësojnë zhvillimin ekonomik, sidomos pas rënies ekonomike si pasojë e pandemisë COVID-19. Bonot e Thesarit janë letra...

Qindra biznese sytë nga Parku i Inovacionit në Prizren

Mbi 500 biznese kanë shprehur interesim fillestar për të investuar në Parkun e Inovacionit dhe të Trajnimeve në Prizren, i cili në të kaluarën kishte shërbyer si kamp ushtarak gjerman, kanë bërë të ditur për Radion Evropa e Lirë përfaqësues nga...

Danezët më të pasurit në BE, çdo familje i ka mesatarisht 250.000 euro pasuri

Danezët janë më të pasurit në Bashkimin Evropian, derisa rumunët më të varfrit – e këto të dhëna janë marrë nga Banka Qendrore e Danimarkës. Në tremujorin e fundit të vitit të kaluar, një familje daneze ka pasur mesatarisht 250.000...
- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit

Përleshje mes kosovarëve në Zvicër, plagosen burrë e grua

Një burrë dhe një grua kanë mbetur të plagosur në një konflikt mes disa kosovarëve, që ka ndodhur sot rreth...