E mërkurë, 14 Prill, 2021
No menu items!
spot_imgspot_img

Financa

60 milionë euro për vaksina anti-COVID dhe pajisje të tjera mjekësore

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e sotme ka miratuar nismën për negocimin e marrëveshjes kornizë së kredisë ndërmjet Kosovës dhe Bankës Zhvillimore të Këshillit të Evropës për financimin e projektit "Reagim Emergjent ndaj COVID-19", përmes të cilës do sigurohen...

Banka Zhvillimore e Këshillit të Europës do të financojë blerjen e vaksinave COVID-19 për Kosovën

Banka Zhvillimore e Këshillit të Europës (CEB) miratoi financimin shtesë prej 25 milionë eurosh për të mbështetur përpjekjet e Kosovës për të blerë vaksinat COVID-19 për rreth 50% të popullsisë. Kredia e CEB do të mbulojë gjithashtu koston e...

Bie importi nga Serbia, veç në janar e shkurt mbi 40 milionë euro më pak

Zëdhënës i Doganës së Kosovës Adriatik Stavileci në një intervistë për Ekonomia Online ka thënë se gjatë periudhës janar-shkurt të vitit 2021 ka rënie të importit nga Serbia mbi 40 milionë euro. Stavileci tutje ka sqaruar se krahasuar me vitet...

Snapchat, s*kschat

Erika, një 20-vjeçare zeshkane me sy të kaltër, fiton rreth 1 milionë lekë në “Snapchat”. Ajo shet fotot e saj gjysmë te zhveshura, të cilat joshin jo pak njerëz. Të rinj, të moshuar, beqarë e të martuar, lënë kokën...

ATK për rastin e “Subvencioni 2021”: Do t’i hetojmë të gjitha bizneset dhe personat e përfshirë

Nga aksioni policor “Subvencioni 2021”, që nisi të mërkurën në disa lokacione të Kosovës, janë arrestuar 21 persona deri tash. 12 u arrestuan të mërkurën, njëri prej të cilëve u lirua me procedurë të rregullt, si dhe nëntë të...

Sekretarja amerikane e Thesarit: Bitcoin nuk është efikas për pagesa dhe i rrezikshëm për publikun

Sekretarja amerikane e Thesarit, Janet Yellen ka lëshuar ​​një paralajmërim në lidhje me rreziqet që paraqet Bitcoin për investitorët dhe për publikun. Sipas Yellen, mbetet pikëpyetje në lidhje me legjitimitetin dhe stabilitetin e kriptovalutës. “Unë nuk mendoj se Bitcoin përdoret gjerësisht...

Luksemburgu dhe Zvicra prin me pagat më të larta në Evropë. Por, cili shtet renditet i pari?

Referuar të dhënave të fundit, nga përllogaritjet e pagave, rezulton se Zvicra ka pagën e dytë më të lartë mesatare në Evropë dhe e treta më e mira në botë. Të dhënat e Organizatës për Bashkëpunim dhe Zhvillim Ekonomik (OECD)...

Dogana synon që këtë vit të realizojë mbi një miliard euro të hyra

Dogana e Kosovës e ka rritur performancën e të të hyrave duke i tejkaluar ato të vitit 2020 për mbi 9 për qind. Zëdhënësi i Doganës, Adratik Stavileci, ka thënë se mbledhja e të hyrave gjatë janarit të këtij...

Qeveria në detyrë ndan një shumë mjetesh për nder të 13 vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Republikës së Kosovës

Më 17 shkurt 2021 shënohet 13 vjetori i Pavarësisë së Kosovës, dhe për këtë festë Qeveria në detyrë me në krye Avdullah Hoti-n ka ndarë 70 mijë euro. Në një komunikatë nga ekzekutivi thuhet: “Për punën e Këshillit Organizativ për...

BQK-ja del me një vendim të ri rreth kredive për shkak të koronavirusit

Bordi Ekzekutiv i Bankës Qendrore të Kosovës ka aprovuar sot udhëzuesin e ri për ristrukturim të kredive për shkak të COVID-19. Ky vendim është marrë pas një takimi virtual të guvernatorit të BQK-së Fehmi Mehmeti dhe zëvendësguvernatorit për Mbikëqyrje Financiare...
- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit

Valdrin Sahiti përkrah Vjosa Osmanit: Ky vend po ecën përpara, vajza ime do ketë shembuj për të ndjekur

Stilisti i njohur shqiptar, Valdrin Sahiti, e ka kaluar mëngjesin e sotëm në presidencë, pranë Presidentes më të re...