E hënë, 27 Qershor, 2022
No menu items!
spot_img

Biznes

Vjen Cupra Formentor VZ5 me 390 kuaj-fuqi

Prodhuesi spanjoll i makinave sportive ka zbuluar kryqëzorin e tij më të fuqishëm. Deri kohët e fundit, Formentor më i fuqishëm ishte me motor 2.0-litra me katër cilindra turbo-benzinë prej 310 kuaj fuqi, dhe Cupra tani ka pasuruar ofertën e...

Prince Caffe në “Dubai World Trade Centre”

Në Dubai, në Qendrën Botërore të tregtisë është duke u mbajtur njëri nga panairet më të mëdha në botë “GULFOOD 2021”. Me pjesëmarrjen e 2,500 kompanive nga 85 vende, duke përfshirë disa nga brendet më të njohura në botë. Ky...

Miliarderi arab që ndërtoi Dubain: ‘Jam rritur nga njerku, dikur flinim 9 fëmijë në 1 dhomë’ (FOTO)

Mohamed Alabbar ka lindur në një familje modeste dhe fëmijërinë e kaloi në një dhomë te vetme ku banonin dhe flinin 9 fëmijë. 35 vjet më pas ai është një nga personazhet më të rëndësishëm të Emirateve, botës arabe...

Shkaku i pandemisë falimenton edhe biznesi i Rihannës

Pandemia e koronavirusit ka shkaktuar falimentimin e shumë bizneseve dhe nga kjo është prekur edhe këngëtarja me famë botërore, Rihanna. Biznesi i saj i veshjeve “Fenty” po falimenton totalisht, ndaj do të mbyllet gjatë javës së ardhshme. Sipas Women’s Wear Daily...

Gastronomët paralajmërojnë protesta nëse vendimi për masat antiCOVID ndryshon pas 14 shkurtit

Shoqata e Gastronomëve të Kosovës përmes një reagimi ka thënë se janë të revoltuar, ndërkaq thonë se do të protestojnë nëse pas zgjedhjeve parlamentare shtrëngohen masat antiCOVID. Në një njoftim në Facebook, gastronomët kanë thënë se është bërë padrejtësi ndaj...

Brenda shtëpisë me gjerësi vetëm 1.8 metra në Londër, e cila do të shitet për 1.3 milion dollarë

Një pronë në Londër me gjerësi vetëm 1.8 metra që është përshkruar nga sekseri i saj si “shtëpia më e hollë e Londrës” aktualisht është në shitje për 1.3 milion dollarë. Shtëpia është e vendosur në Shepherd’s Bush, në perëndim...

Golf është vetura më e shitur në Evropë

Në vitin 2020, Volkswagen Golf ishte përsëri makina më e shitur në Evropë. Volkswagen Golf 8 ka shitur mbi 312,000 njësi në Evropë, shkruan Autoblog. Gjithashtu, Golf 8 u zgjodh si makina më e mirë në Gjermani nga Auto Motor...

Kina projekton super qytetin e së ardhmes, do të jetë mrekulli infrastrukturore

Një “qytet i ardhshëm” i ri është vendosur të shpërthejë në Kinën jugperëndimore, duke shfaqur një dizajn urban që synon të ndërthurë industrinë dhe teknologjinë me bukurinë baritore të fshatit. Sipas CNN, zona 4.6 kilometra katrorë jashtë Chengdu, kryeqyteti i...

Gjatë muajit janar u regjistruan 40 për qind më pak kompani të reja në Kroaci

529 ndërmarrje të reja u hapen në Kroaci në janar të këtij viti, që është 40 për qind më pak se në të njëjtin muaj në vitin 2020. 575 subjekte juridike u fshinë nga regjistrat, që është 65 për qind...

Pandemia i shtyu të humbin “punën jetësore” – Rrëfimet e pilotëve që u detyruan të ndryshonin profesion

Gjersa linjat ajrore nëpër botë mbeten të palëvizshme për shkak të pandemisë së coronavirusit, BBC ka biseduar me tre pilotë të cilëve u është dashur të largohen nga industria dhe të bënin punë krejtësisht të ndryshme. Pas dy dekadash si...
- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit

Përleshje mes kosovarëve në Zvicër, plagosen burrë e grua

Një burrë dhe një grua kanë mbetur të plagosur në një konflikt mes disa kosovarëve, që ka ndodhur sot rreth...