E shtunë, 23 Tetor, 2021
No menu items!
spot_img

Biznes

Kllokoqi: Vendimi për mbylljen e gastronomisë arbitrar, nuk u konsultuam vetëm u informuam

Kryetari i Shoqatës së Gastronomëve, Petrit Kllokoqi thotë se në takimin me ministrin e Shëndetësisë, Arben Vitia, ministren e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari dhe ministrin e Financave, Hekuran Murati ata vetëm janë njoftuar e nuk janë konsultuar...

Franca vendos masa më të rrepta në prag të Pashkëve, 6.600 policë në rrugët e Parisit

Spitalet franceze kanë punësuar staf shtesë për fundjavën e Pashkëve për të përballuar rritjen e pritur të numrit të pacientëve me koronavirus. Ndërsa varianti i ri i virusit përhapet me shpejtësi, dhe njësitë e kujdesit intensivë janë të mbushur sikurse...

Gastronomët: Nga e marta 12 ditë mbyllje totale, kërkojmë kompensim nga shteti

Mbyllja totale e sektorit të gastronomisë dhe qendrave tregtare pritet të ndodhë nga dita e martë për 12 ditë. Ky propozim i Ministrit të Shëndetësisë ka ardhur për shkak të rritjes së numrit të të infektuarve me Covid-19. Kryetari i Shoqatës...

Ish-punëtorja tregon si i mashtronin gjermanët përmes “Call Center” nga Kosova

Një ditë pasi policia e Kosovës bastisi disa “Call Center” në Ferizaj e në Prishtinë ku sekuestroi mbi 160 mijë euro e 6 vetura, një ish-punëtore i njërës nga këto biznese ka rrëfyer ekskluzivisht për Gazetën Infokus se si...

Oda e Hotelierisë i drejtohet me letër Albin Kurtit

Kryetari i Odës së Hotelierisë dhe Turizmit, Hysen Sogojeva ka theksuar që shteti i Kosovës për momentin gjendet në pozitë jo lakmuese qoftë sa i përket gjendjes së ulët shëndetësore, apo gjendjes ekonomike. Ai sot u është drejtuar me një...

Banka Zhvillimore e Këshillit të Europës do të financojë blerjen e vaksinave COVID-19 për Kosovën

Banka Zhvillimore e Këshillit të Europës (CEB) miratoi financimin shtesë prej 25 milionë eurosh për të mbështetur përpjekjet e Kosovës për të blerë vaksinat COVID-19 për rreth 50% të popullsisë. Kredia e CEB do të mbulojë gjithashtu koston e...

Muçiqi: Mbi 50 mijë persona kanë mbetur papunë, nëse s’hapen restorantet nisim me…

Këngëtari Afrim Muqiçi, përfaqësues i estradës në Odën e Hotelerisë, tha se mbi 50 mijë persona kanë mbetur të papunë në këtë sektorë. Ai thotë se të gjitha rrugët institucionale janë shterur dhe se nuk kanë zgjidhje tjetër pos protestave,...

Qeveria për katër muaj kishte të hyra 703.2 milionë euro, shpenzoi 817.1 milionë euro

Agjencia e Statistikave të Kosovës ka publikuar llogaritë qeveritare të Kosovës në bazë tremujore, ku thuhet se shuma e të hyrave të Qeverisë në tre mujorin e fundit të vitit 2020 ishte 703.2 milionë euro. Sipas ASK-së, ky botim paraqet...

Oda e Hotelerisë: Sallat e dasmave të hapen në prill

Oda e Hotelerisë e Kosovës, ka paralajmëruar mosrespektim të masave eventuale  të cilat kufizojnë punën e tyre, duke kërkuar që sallat e dasmave të hapen në fillim të muajit prill. Në një konferencë shtypi të mbajtur të premten përfaqësues të...

Mbi 200 mijë biznese të regjistruara në MTI, vetëm 35 mijë prej tyre të fiskalizuara

Nga mbi 200 mijë biznese sa janë të regjistruara në Ministrinë e Tregtisë dhe Industrisë, sipas Administratës Tatimore të Kosovës (ATK), vetëm rreth 35 mijë prej tyre janë të fiskalizuara. Bazuar në këto të dhëna, shumë biznese vazhdojnë t’i...
- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit

Përleshje mes kosovarëve në Zvicër, plagosen burrë e grua

Një burrë dhe një grua kanë mbetur të plagosur në një konflikt mes disa kosovarëve, që ka ndodhur sot rreth...