E mërkurë, 14 Prill, 2021
No menu items!
spot_imgspot_img

Biznes

OAK paraqet problemet e bizneseve para ministres Hajdari

Vështirësitë me të cilat po përballen bizneset si rezultat i pandemisë, ofrimi i përkrahjes nga ana e institucioneve të vendit, krijimi i ofertave për bizneset e bashkëpunimi i ndërsjellë ishin qëllimi i takimit të përfaqësuesve të Odës së Afarizmit...

Qeveria do të ndihmojë gastronominë në pagesën e qirave dhe pagave të punëtorëve

Qeveria e Kosovës do të ndihmojë sektorin e gastronomisë përmes pagesës së qirave dhe të pagave të punëtorëve, pas vendimit që të njëjtave ua ka ndaluar punën deri më 18 prill. Në një konferencë për media të ministrit të Financave,...

Si mund të iu ndihmojë sponsori në karrierën tuaj?

Sipas një burimi nga CNN, mentorimi është i mrekullueshëm, por sponsori ka rol tjetër të rëndësishëm në karrierën tuaj. Nëse jeni të interesuar paksa rreth këtij artikulli, mund t`i lexoni shumë këshilla të cilat edhe ndoshta i dini, por...

Qeveria pa plan për kompensim pas mbylljes

Qëndrim Dibrani, pronar i lokalit “Snooks” në Prishtinë, nga dita e mërkurë do t’ia vë drynin biznesit të tij, kurse disa nga punëtorët do të largohen dhe nuk do të paguhen. Kjo mbyllje, pason vendimin e ditës së hënë...

Kllokoqi: Vendimi për mbylljen e gastronomisë arbitrar, nuk u konsultuam vetëm u informuam

Kryetari i Shoqatës së Gastronomëve, Petrit Kllokoqi thotë se në takimin me ministrin e Shëndetësisë, Arben Vitia, ministren e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari dhe ministrin e Financave, Hekuran Murati ata vetëm janë njoftuar e nuk janë konsultuar...

Franca vendos masa më të rrepta në prag të Pashkëve, 6.600 policë në rrugët e Parisit

Spitalet franceze kanë punësuar staf shtesë për fundjavën e Pashkëve për të përballuar rritjen e pritur të numrit të pacientëve me koronavirus. Ndërsa varianti i ri i virusit përhapet me shpejtësi, dhe njësitë e kujdesit intensivë janë të mbushur sikurse...

Gastronomët: Nga e marta 12 ditë mbyllje totale, kërkojmë kompensim nga shteti

Mbyllja totale e sektorit të gastronomisë dhe qendrave tregtare pritet të ndodhë nga dita e martë për 12 ditë. Ky propozim i Ministrit të Shëndetësisë ka ardhur për shkak të rritjes së numrit të të infektuarve me Covid-19. Kryetari i Shoqatës...

Ish-punëtorja tregon si i mashtronin gjermanët përmes “Call Center” nga Kosova

Një ditë pasi policia e Kosovës bastisi disa “Call Center” në Ferizaj e në Prishtinë ku sekuestroi mbi 160 mijë euro e 6 vetura, një ish-punëtore i njërës nga këto biznese ka rrëfyer ekskluzivisht për Gazetën Infokus se si...

Oda e Hotelierisë i drejtohet me letër Albin Kurtit

Kryetari i Odës së Hotelierisë dhe Turizmit, Hysen Sogojeva ka theksuar që shteti i Kosovës për momentin gjendet në pozitë jo lakmuese qoftë sa i përket gjendjes së ulët shëndetësore, apo gjendjes ekonomike. Ai sot u është drejtuar me një...

Banka Zhvillimore e Këshillit të Europës do të financojë blerjen e vaksinave COVID-19 për Kosovën

Banka Zhvillimore e Këshillit të Europës (CEB) miratoi financimin shtesë prej 25 milionë eurosh për të mbështetur përpjekjet e Kosovës për të blerë vaksinat COVID-19 për rreth 50% të popullsisë. Kredia e CEB do të mbulojë gjithashtu koston e...
- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit

Valdrin Sahiti përkrah Vjosa Osmanit: Ky vend po ecën përpara, vajza ime do ketë shembuj për të ndjekur

Stilisti i njohur shqiptar, Valdrin Sahiti, e ka kaluar mëngjesin e sotëm në presidencë, pranë Presidentes më të re...