E diel, 16 Maj, 2021
No menu items!
spot_imgspot_img

Ekonomi

​Jostabiliteti politik pamundësoi funksionalizimin e Zonës Ekonomike Amerikane

Ndërrimi i shpeshtë i pushtetit ka bërë që Zona e veçantë Ekonomike Amerikane në Gjakovë të mbetet pas dore, ndonëse vendimi për formimin e saj ishte marrë në vitin 2018. Nga Komuna e Gjakovës dhe nga Oda Ekonomike Amerikane thonë...

Çfarë po i shtyn njerëzit të blejnë shtëpi gjatë pandemisë megjithëse çmimet po rriten?

Nuk ka kaluar shumë kohë kur ekspertët e pasurive të patundshme po përgatiteshin për më të keqen. Pandemia e coronavirusit ka shkaktuar bllokime të mëdha të disa pjesëve të botës, duke mbyllur bizneset, e cila gjë i ka kushtuar dhjetëra...

Prishtinës i shtohet edhe një biznes tjetër i cili merret me elektrikë, ujë e nxemje

Zanatet e ndryshme janë të përhapura edhe në vendin tonë, dyqane e biznese të cilat merren me zanate të ndryshme janë në rritje çdo ditë. Me instalime elektrike e poashtu edhe ato hidraulike merren shumica e popullësisë, e një biznes...

Kosova dhe Italia bashkëpunojnë rreth inovacionit

Ambasadori i Italisë në Kosovë, Nicola Orlando ka njoftuar se më 24 dhe 25 qershor, në Prishtinë do të organizohet ngjarja “Italy Meets Digital Kosovo”. Sipas tij, kjo ngjarje, do të mbahet për zgjerimin e bashkëpunimit tonë mbi inovacionin me...

Murati dhe ekipi i UNICEF-it diskutojnë për integrimin e të rinjve në tregun e punës

Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, takoi Murat Sahin, udhëheqës i Zyrës së UNICEF në Kosovë dhe ekipin e tij. “Gjatë takimit u zhvillua një diskutim i frytshëm për tranzicionin nga shkolla në punë dhe mundësitë e punës...

Kosova dhe Zvicra nënshkruajnë memorandumin e bashkëpunimit për menaxhimin e ujërave

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe ambasadori i Zvicrës, Thomas Kolly nënshkruajnë memorandum bashkëpunimi për mbështetjen e Këshillit Ndërministror për Ujëra. Sipas njoftimit të Qeverisë së Kosovë, memorandumi ka për qëllim krijimin e një kornize të favorshme ligjore, struktura për...

Gastronomët paralajmërojnë protesta në rast se nuk lehtësohen masat anti-Covid

Kryetari i Shoqatës së Gastronomëve, Petrit Kllokoqi, ka paralajmëruar protesta në rast se nuk lehtësohen masat për parandalimin e transmetimit të koronavirusit, derisa ka kërkuar vaksinim sa më të shpejtë, në mënyrë që të lejohen aktivitetet e gastronomisë. Kllokoqi, nëpërmjet...

Bie për gati 30 për qind vlera e Dogecoin, pas paraqitjes së Elon Musk në SNL

Derisa Elon Musk – i vetëshpallur “Dogefather” – bëri paraqitjen e tij në “Saturday Night Live”, vlera e Dogecoin pësoi rënie të theksuar. Kriptovaluta e frymëzuar nga shakatë në internet ra për 29.5 për qind. Musk e përmendi Dogecoinin në monologun...

Ulqini gati për sezonin e verës, premton zbritje për kosovarët

Qiell e det janë bërë pasqyrë për njëra-tjetrën. Shkëmbinjtë, pisha e detaje tjera, në dekore për natyrën. Gjithçka është kthyer në të kristaltë, qartë duket gjithçka e bukur e këtij vendi. Mbi plazhin e vogël, po shtrihen pisha të...

Rriten çmimet e produkteve bazike ushqimore, kërkohet të ndërhyjë Autoriteti i Konkurrencës

Selatin Kaçaniku thotë se rritja e çmimeve të këtyre produkteve duhet të kontrollohet. Janë produktet esenciale që qytetarët i përdorin për tu ushqyer. Megjithatë këtë sezon ata po paguajnë më shumë për t’i blerë këto produkte bazike. Për një gjë...
- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit

Inxhinieri francez dhe i biri, me kostumin e Shkodrës

Inxhinieri francez Agostin Briott, së bashku me të birin shihen të veshur me veshje shkodrane në një foto të...