E shtunë, 19 Qershor, 2021
No menu items!
spot_img

Covid-19

Bashkë me vaksinën, kosovarët do ta marrin edhe “pasaportën COVID-19”

Gjatë muajit shkurt, Kosova pritet të marrë 100 mijë vaksina nga skema e njohur si “COVAX”, e cila para disa ditësh dha vet njoftimin. Këtë e kanë konfirmuar edhe nga Ministria e Shëndetësisë, të cilët kanë thënë se dozat e...

Shkalla më e lartë e papunësisë në një dekadë në Zvicër

Shkalla e papunësisë në Zvicër u rrit përsëri në janar, duke arritur 3.7% – niveli më i lartë që nga prilli i vitit 2010. Ndikimi i krizës së coronavirusit vazhdon të ndihet në ekonominë zvicerane. Në fund të janarit, 169,753...

Vaksinat e përhapura kundër COVID-19 në SHBA mund të mos nënkuptojnë fundin e kufizimeve të udhëtimit

Vaksinimi i pjesëve të mëdha të popullsisë amerikane është mbrojtja më e mirë kundër mutacioneve të COVID-19. Megjithatë, Shtetet e Bashkuara, edhe nëse arrijnë “imunitetin e tufave”, kjo mund të mos jetë e mjaftueshme për të lejuar njerëzit të udhëtojnë...

Fitim Havolli vazhdon fushatën me plot entuziazëm

Kandidati për deputet nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Dr. Fitim Havolli, ka vijuar takimet me qytetarë për të shpalosur programin e tij politik. “Sot, Podujeva, Obiliqi, Fushë Kosova, Lipjani dhe të gjithë qytetarët e vendit po reflektojnë energji...

A e dini se “karantina” u shpik 600 vjet më parë në Venecia?

Fjala ‘karantinë’ nuk ka qenë kurrë më parë në vetëdijen tonë më shumë e pranishme se sa në këto javë dhe muaj, derisa vendet në të gjithë botën vendosin rregulla të vetë-izolimit për njerëzit që vijnë nga jashtë. Por fjala...

Kryeqyteti i Koresë së Jugut do të fillojë me testimin e kafshëve shtëpiake për COVID-19

Kryeqyteti i Koresë së Jugut, Seul, do të fillojë testimin e qenve dhe maceve shtëpiake për coronavirus, në rast se pronarët e tyre rezultojnë pozitivë dhe në qoftë se vetë kafshët kanë simptoma. Sipas CNN, përcjell Telegrafi, lajmin e bëri...

Pandemia i shtyu të humbin “punën jetësore” – Rrëfimet e pilotëve që u detyruan të ndryshonin profesion

Gjersa linjat ajrore nëpër botë mbeten të palëvizshme për shkak të pandemisë së coronavirusit, BBC ka biseduar me tre pilotë të cilëve u është dashur të largohen nga industria dhe të bënin punë krejtësisht të ndryshme. Pas dy dekadash si...

Tre të vdekur dhe 249 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 2.291 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë...

Fitim Havolli shpalos programin e LDK-së në fushën e shëndetësisë

Fitim Havolli, kandidati i radhëve të LDK-së me numrin 110, ka shpalosur programin qeverisës të Lidhjes Demokratike të Kosovës në fushën e shëndetësisë. Havolli këtë prezantim përveq se në fushata e ka publikuar edhe në profilin e tij në Facebook. Ai...

Një i vdekur dhe 321 raste të reja me coronavirus në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) ka njoftuar sot se gjatë 24 orëve të fundit, një person ka vdekur dhe janë regjistruar 321 raste të reja me coronavirus në Kosovë. IKSHPK njofton se gjatë 24 orëve të fundit,...
- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit

Ferrari SF90 vjen si frymëzim për atlete

Puma dhe Ferrari kanë një produkt të përbashkët. Emri i tij është ION F, dhe është një atlete e frymëzuar...