E shtunë, 19 Qershor, 2021
No menu items!
spot_img

Covid-19

Reagon Lul Raka pas lehtësimit të masave: Asnjë anëtar i bordit nuk ka rekomanduar një propozim të tillë

Mikrobiologu Lul Raka ka thënë se as ai e asnjë anëtarë i Bordit Këshillues nuk janë konsultuar për lirimin e masave antiCOVID, vendim i marrë sot nga Qeveria në detyrë e Republikës së Kosovës. Përmes një postimi në Facebook, Raka...

Propozohen masa të reja, zgjatet orari i lëvizjes

Qeveria në detyrë e Kosovës është duke mbajtur mbledhje ku po shqyrtohen masa të reja kundër virusit COVID-19 Në masat e reja parashihet të zgjatet orari i lëvizjes së qytetarëve. Në komunat me rrezik të ulët operatorët ekonomik do të lejohen...

Sot fillon zbatimi i masave të reja antiCOVID-19 në Shqipëri

Nga sot fillon zbatimi i masave të reja shtrënguese të vendosura nga Komiteti i Ekspertëve për të parandaluar përhapjen e pandemisë së koronavirusit, duke qenë se shifrat e ditëve të fundit janë vërtetë shqetësuese. Nga sot qytetarët nuk do të...

Fitim Havolli: Gjatë kohës së pandemisë u infektuan me Covid-19 mbi 1200 infermierë në Kosovë

Infermieri dhe kandidati për deputet nga radhët e LDK-së, Fitim Havolli, në një intervistë ka thënë se gjatë kohës së pandemisë u infektuan me Corona Virus mbi 1200 infermierë në Kosovë. “Prej marsit deri më tani 1200 e më shumë...

Shefja e BE-së pranon vonesat për vaksina

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, ka pranuar gabimet në strategjinë për të siguruar vaksina të mjaftueshme për 447 milionë qytetarët e Bashkimit Evropian, teksa është përballur me kritika nga ligjvënësit lidhur me menaxhimin që i ka...

Për katër javë rresht, po bie numri i njerëzve të infektuar me coronavirus

Për të katërtën javë me radhë, numri i të sapo infektuarve me coronavirus në të gjithë botën po zvogëlohet, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH). Ky është një tregues që njerëzimi mund të jetë në gjendje të triumfojë kundër...

Spanja ka tashmë tre milionë raste me COVID-19

Numri i përgjithshëm i rasteve nga coronavirusi në Spanjë u rrit në mbi 3 milionë – derisa vendi regjistroi 766 viktima brenda 24 orëve të fundit. Sipas The Guardian, përcjell Telegrafi, shifrat nga ministria e shëndetësisë treguan se 16 mijë...

Kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës Fitim Havolli shquhet si një ndër infermierët më të dalluar

Kandidati me numrin 110 nga Lidhja Demokratike e Kosoves, Fitim Havolli përmes videove të tij dhe postimeve e poashtu edhe përmes punës së tij në profesionin e infermierit, është më i shquari sa i përket pandemisë. Havolli, gjatë tërë pandemisë...

Për shkak të kësaj videoje, Hollanda e ndaloi grumbullimin e njerëzve që s’janë nga e njëjta familje

Një video që shfaq tre oficerë policie duke luajtur në dëborë në qendër të Amsterdamit, duke u grumbulluar me qytetarë, provokoi reagime të shumta dhe autoritetet pretendojnë se kjo ishte shkelje e masave epidemiologjike. Pasi sasi jashtëzakonisht e madhe e...

Ekipi i OBSH-së: “Ekstremisht e pamundur” që COVID-19 të ketë “rrjedhur” nga laboratori i Wuhanit

Ekipi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë që vizitoi Wuhanin për të hetuar origjinën e pandemisë së coronavirusit, ka hedhur poshtë një teori që virusi ka rrjedhur nga një laborator, ndërsa i jep një farë besimi fokusit të Kinës në...
- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit

Ferrari SF90 vjen si frymëzim për atlete

Puma dhe Ferrari kanë një produkt të përbashkët. Emri i tij është ION F, dhe është një atlete e frymëzuar...