E diel, 16 Maj, 2021
No menu items!
spot_imgspot_img

Covid-19

Shfaqet varianti danez i koronavirusit

Variantet e reja të coronavirusit britanik dhe Afrikës së Jugut kanë frikësuar të gjitha vendet evropiane për një kohë të gjatë dhe tani një gjurmë e re nga Danimarka është identifikuar në Gjermani, e cila nuk është dëgjuar për...

SHBA, masa më të rrepta kundër COVID-19

Administrata e presidentit Joe Biden do të ndalojë hyrjen në vend të shumicës së shtetasve jo-amerikanë të cilët kanë qenë kohët e fundit në Afrikën e Jugut, në përpjekje për të frenuar përhapjen e një varianti të ri të...

Antibiotikët/ Çfarë kurojnë dhe cilat janë gabimet që duhet të shmangim në përdorimin e tyre?

Në një intervistë të cilën e kanë zhvilluar emisioni “Rreze Dielli” me farmacisten Erina Hila, për të folur për antiobikët, çfarë janë dhe si mund të përdoren ato: “Përdorimi antibiotikëve është një ndër terapitë kryesore të përmirësimit dhe përdorimit shumë...

Peroksid Hidrogjeni – elementi kimik që duhet ta keni në shtëpi patjetër

Peroksidi i hidrogjenit është një element kimik që vret mikrobet dhe që ka shumë përdorime të tjera të lehta, prandaj dhe duhet ta kemi të gjithë në shtëpi. Shumë prej nesh nuk e kanë idenë se çfarë është peroksidi i...

Mjeku kosovar në Gjermani tregon për eksperiencën e vaksinimit kundër COVID-19

Mjeku kosovar që punon në Gjermani, Kujtim Pllana, para katër ditësh e ka marrë dozën e parë të vaksinës Pfizer–BioNTech. Mjeku Pllana, i cili është duke specializuar për anesteziologji dhe punon në spitalin “St. George Klinikum” në qytetin e Eisenach, ka...

COVID-19, a do t’i mbyllin sërish kufijtë vendet e BE-së?

Në një video-samit krerët e vendeve të BE-së u konsultuan lidhur me krizën e coronavirusit dhe koordinimin e masave për menaxhimin e saj. Në takim merrte pjesë edhe kancelarja gjermane Angela Merkel. Parimisht u pranua ideja për aplikimin e...

Këto janë statistikat për ditën e sotme nga IKSHPK

Insituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike si çdo ditë tjetër edhe sot ka publikuar statistikat e të shëruarve, të infektuarve dhe të vdekurve nga COVID-19. Nga ky institut bëhet e ditur se në vendin tonë në 24 orët e fundit janë...

13 izraelitë pësojnë paralizë në fytyrë, pasi morën vaksinën anti-Covid

Të paktën 13 izraelitë kanë pësuar paralizë të fytyrës pasi morën dozën e parë të vaksinës së Pfizer për Covid-19. Rasti ndodh një muaj pasi Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave raportoi çështje të ngjashme, por shtoi se nuk...

Shkon në mbi 2 milionë numri i viktimave në botë

Mbi dy milionë njerëz kanë humbur jetën në botë nga Covid që nga fillimi i pandemisë, ndërsa numri i personave të infektuar ka shkuar në mbi 93 milionë. Këto shifra bëhen të ditura nga Universiteti Johns Hopkins. Një milion vdekje...

Studimi britanik: Ata që kanë kaluar Covidin, për të paktën 5 muaj të mbrojtur

Shumica e personave që kalojnë Covidin-19 janë të mbrojtur nga një riinfektim i mundshëm për të paktën 5 muaj. Këtë e thotë një studim i drejtuar nga Shëndetësia Publike në Angli. Sipas shkencëtarëve, ata që e kanë kaluar sëmundjen përballen...
- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit

Inxhinieri francez dhe i biri, me kostumin e Shkodrës

Inxhinieri francez Agostin Briott, së bashku me të birin shihen të veshur me veshje shkodrane në një foto të...