E shtunë, 19 Qershor, 2021
No menu items!
spot_img

Covid-19

Polonia po hyn në valën e tretë të COVID-19, thotë Ministria e Shëndetësisë

Polonia po sheh fillimin e një vale të tretë të infeksioneve të coronavirusit. Kështu ka thënë të premten një zëdhënës i ministrisë së shëndetësisë, ndërsa vendi publikoi një rritje të madhe javë për javë në rastet ditore me coronavirus Polonia ka...

Pfizer: Ende jemi në diskutime me Kosovën për furnizim me vaksina

Kompania Pfizer/BioNtech ende është në diskutime me Qeverinë në detyrë të Kosovës për furnizim me vaksina kundër koronavirusit. Kjo është konfirmuar për Radion Evropa e Lirë, nga ana e kompanisë Pfizer. “Ende jemi në diskutime me Qeverinë në Kosovë për të...

Polonia po hyn në valën e tretë të COVID-19, thotë Ministria e Shëndetësisë

Polonia po sheh fillimin e një vale të tretë të infeksioneve të coronavirusit. Kështu ka thënë të premten një zëdhënës i ministrisë së shëndetësisë, ndërsa vendi publikoi një rritje të madhe javë për javë në rastet ditore me coronavirus, përcjell...

6,818 raste aktive me coronavirus në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive është 65.350 raste nga 277.356 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.558 raste të vdekjes. Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 319 pacientë derisa...

Biden do të ofrojë 4 miliardë dollarë për fushatën globale të vaksinimit kundër COVID-19 në vendet e varfra

Presidenti amerikan Joe Biden do të njoftojë një mbështetje prej 4 miliardë dollarësh amerikanë për aleancën globale të vaksinave të njohur si COVAX, që synon të ndihmojë vendet e varfra të vaksinojnë popullsinë e tyre, sipas një zyrtari të...

Njihuni me simptomat që mund t’i keni pasi ta merrni vaksinën anti-Covid

Personat që kanë marrë vaksinën anticovid kanë shfaqur edhe disa efekte anësore. Por, cilat janë gjashtë më të zakonshmet dhe si të menaxhojmë? Efektet anësore më të zakonshme pas vaksinimit përfshijnë: Dhimbje, ënjtje ose skuqje pas vaksinimit; Ethet e lehta; Dridhje; Lodhje; Dhimbje koke; Dhimbje të muskujve...

Filloi vaksinimi në Maqedoni, shumica e rasteve të reja janë me mutacionin britanik

Vaksinimi kundër coronavirusit në RMV ka nisur dje në spitalin modular të Klinikës për Sëmundje Infektive. Me vaksinat “Pfizer” u vaksinuan mjekja dhe infermierja kryesore në Klinikë, ndërsa më pas edhe të punësuarit në këtë institucion shëndetësor. Për momentin plani...

Mashtrimi i madh i kinezëve, fituan rreth tre milionë dollarë duke shitur ujë e kripë si vaksina kundër COVID-19

Kina ka arrestuar drejtuesin e një bande që fitoi gati tre milionë dollarë duke shitur vaksina të rreme kundër coronavirusit, raportojnë mediat kineze. Në të vërtetë dozat ishin të mbushura me ujë. Zyra e prokurorit të lartë të Kinës tha...

Biden: Çdo amerikan do të vaksinohet deri në korrik

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, tha se të gjithë amerikanët do të kenë qasje në vaksinat kundër coronavirusit deri në fund të korrikut. Biden parashikoi më herët se vaksinat mund të jenë në dispozicion për të gjithë deri...

1 mijë e 548 të vdekur nga COVID-19

Që nga 13 marsi i vitit 2020 në Kosovë janë infektuar me virusin korona 64 mijë e 768 persona. Sipas të dhënave të Instituti Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKShPK), 56 mijë e 344 persona kanë arritur që të...
- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit

Ferrari SF90 vjen si frymëzim për atlete

Puma dhe Ferrari kanë një produkt të përbashkët. Emri i tij është ION F, dhe është një atlete e frymëzuar...